Kraje Unii Europejskiej, po długich i ciężkich negocjacjach, uzgodniły kształt szóstego pakietu sankcji na Rosję. Jego najważniejszym elementem jest zapowiadane od dawna embargo na rosyjską ropę. Znamy szczegóły porozumienia.
Przede wszystkim embargo będzie dotyczyć wyłącznie ropy transportowanej do Unii Europejskiej drogą morską. To i tak bardzo poważny cios dla rosyjskiej gospodarki, ponieważ tankowcami realizowane jest aż 2/3 całego eksportu ropy z Rosji do UE.
Embargo ma zacząć obowiązywać od końca 2022 roku. Z kolei już na początku 2023 roku kraje unijne zaprzestaną importowania produktów rafineryjnych z Rosji.
Nadal natomiast będzie możliwe sprowadzanie rosyjskiej ropy rurociągami. Taki był warunek Węgier, które nie mają możliwości importowania surowca z innych kierunków. Podobny ukłon Komisja Europejska zrobiła w stronę Czech i Słowacji. Wszystkie te kraje muszą jednak pracować nad dywersyfikacją kierunków dostaw ropy oraz nad przestawieniem swoich rafinerii na przerób surowca spoza Rosji.