Embargo na rosyjską ropę – to mocny cios w reżim Putina

Krzysztof Jagielski
08.06.2022

Kraje Unii Europejskiej, po długich i ciężkich negocjacjach, uzgodniły kształt szóstego pakietu sankcji na Rosję. Jego najważniejszym elementem jest zapowiadane od dawna embargo na rosyjską ropę. Znamy szczegóły porozumienia.

Koniec z ropą z Rosji, ale tylko częściowo

Przede wszystkim embargo będzie dotyczyć wyłącznie ropy transportowanej do Unii Europejskiej drogą morską. To i tak bardzo poważny cios dla rosyjskiej gospodarki, ponieważ tankowcami realizowane jest aż 2/3 całego eksportu ropy z Rosji do UE.

Embargo ma zacząć obowiązywać od końca 2022 roku. Z kolei już na początku 2023 roku kraje unijne zaprzestaną importowania produktów rafineryjnych z Rosji.

Nadal natomiast będzie możliwe sprowadzanie rosyjskiej ropy rurociągami. Taki był warunek Węgier, które nie mają możliwości importowania surowca z innych kierunków. Podobny ukłon Komisja Europejska zrobiła w stronę Czech i Słowacji. Wszystkie te kraje muszą jednak pracować nad dywersyfikacją kierunków dostaw ropy oraz nad przestawieniem swoich rafinerii na przerób surowca spoza Rosji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.