Będzie zakaz palenia węglem w gminie Zabierzów?

Mateusz Nowak
14.04.2021

Chce tego rada gminy położonej koło Krakowa, która przyjęła stosowną rezolucję i już skierowała ją do marszałka województwa małopolskiego. Zabierzów może stać się kolejną gminą w Polsce, w której zostanie wprowadzony odgórny i restrykcyjny zakaz spalania węgla w domowych kotłach, w głównej mierze odpowiedzialnych za fatalną jakość powietrza i powstawanie zjawiska smogu.

Od kiedy miałby zacząć obowiązywać zakaz?

Rada gminy Zabierzów chce, aby zakaz spalania węgla w domowych kotłach zaczął obowiązywać od 1 stycznia 2029 roku. Aby się na to przygotować gmina już prowadzi programy wymiany nieekologicznych kotłów na te przystosowane do spalania pelletu, czyli znacznie przyjaźniejszej środowisku biomasy drzewnej. Gmina ma zarezerwowane środki na zrealizowanie 37 takich projektów.

Przypomnijmy, że pierwszą miejscowością w województwie małopolskim, w której wprowadzono kategoryczny zakaz palenia węglem i drewnem, jest Kraków. W mieście prawo to obowiązuje od 1 września 2019 roku, a wszelkie badania pokazują, że zakaz przynosi spodziewane efekty – jakość powietrza w Krakowie jest coraz lepsza.

Na terenie całego województwa małopolskiego od 1 lipca 2017 roku obowiązuje prawo ograniczające korzystanie z przestarzałych kotłów i paliw złej jakości. Zgodnie z nim do końca 2022 roku mieszkańcy mają obowiązek wymienić kotły bezklasowe, natomiast do końca 2026 roku te, które nie spełniają wymogów 5. klasy emisyjności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie