Złomowanie starego kotła w programie „Czyste Powietrze”. Jak to wygląda w praktyce?

Mateusz Nowak
03.10.2024

Jednym z warunków uzyskania dofinansowania do wymiany źródła ciepła w programie „Czyste Powietrze” jest pozbycie się starego kotła na paliwo stałe. Oczywiście sama deklaracja nie wystarczy. Konieczne jest udowodnienie zezłomowania urządzenia grzewczego, o czym więcej przeczytasz w naszym artykule.

Proces złomowania starego kotła

Chcąc rozliczyć dotację uzyskaną w ramach rządowego programu, należy oddać stary, likwidowany kocioł do specjalistycznego punktu złomowania. Osoba przekazująca oraz przyjmująca kocioł muszą wypełnić formularz przyjęcia odpadów.

Formularz ten musi zostać dołączony do wniosku o dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”.

Właściciel złomowiska wydaje kartę złomowania, która jest dowodem na to, że piec został na stałe wyłączony z użytkowania.

Do karty złomowania należy dołączyć oświadczenie od instalatora nowego, ekologicznego pieca, który będzie teraz wykorzystywany w gospodarstwie domowym.

Nie można zostawić sobie starego kotła „na wszelkie wypadek”

Wymóg udokumentowania zezłomowania starego kotła został wprowadzony po to, aby uniemożliwić dalsze korzystanie z nieekologicznego źródła ciepła po otrzymaniu dotacji. Wiele osób chciałoby zostawić sobie kocioł węglowy „na gorsze czasy” czy do okresowego spalania odpadów, natomiast nie wchodzi to w grę, jeśli celem jest uzyskanie wsparcia do wymiany ogrzewania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie