Zastosowanie ekonomizera spalin się opłaca! Jakie przynosi korzyści?

Piotr Kowalczyk
14.11.2018

Ekonomizer spalin to coraz częściej oferowane wyposażenie kotłów przemysłowych, głównie zasilanych biomasą lub innym paliwem stałym. Spotyka się go także w instalacjach domowych. Podstawowym zadaniem ekonomizera, nazywanego potocznie rekuperatorem spalin, jest odzysk energii znajdującej się w rozgrzanych spalinach, wyrzucanych przez przewód kominowy. Przynosi to wymierne korzyści – i to nie tylko dla właściciela instalacji.

Sposób na realne oszczędności

Ekonomizer spalin jest zalecanym wyposażeniem kotła wysokotemperaturowego, np. parowego. Specyfika pracy takiego urządzenia zakłada emisję spalin o znacznej temperaturze, w których znajdują się spore pokłady energii. Jej wypuszczanie przewodem kominowym jest czystym marnotrawstwem, któremu można łatwo przeciwdziałać.

Testy pokazują, że dzięki ekonomizerowi spalin da się odzyskać nawet do 40% energii ze spalin! To z kolei oznacza mniejsze zużycie biomasy, węgla czy gazu oraz niższą emisję szkodliwych związków do atmosfery. W prawidłowo zaprojektowanej instalacji wykorzystującej kocioł parowy (takie urządzenia znajdują zastosowanie chociażby w suszarniach czy firmach farmaceutycznych) odzyskana energia jest wykorzystywana do wstępnego podgrzewu wody uzupełniającej zład kotła. Efekt? Wyraźnie mniejsze zużycie energii.

Wyższa sprawność kotła

Ekonomizer spalin przynosi bieżące korzyści finansowe, ale także czysto techniczne. Dzięki temu elementowi wyraźnie poprawia się sprawność kotła, co ma szczególne znaczenie w instalacjach wymagających wysokiej wydajności energetycznej. Każdy kocioł, który pracuje w górnym zakresie swojej nominalnej wydajności, wykazuje się lepszą trwałością i jest mniej awaryjny. Ma to również przełożenie na poprawę stanu przewodów kominowych.

Sam ekonomizer nie sprawia przy tym żadnych problemów eksploatacyjnych. Dobrze zaprojektowane urządzenie jest wyposażone m.in. w by-pass zabezpieczający przed ryzykiem przegrzania oraz układ automatycznego odbioru ciepła. Standardem jest również 100% odporność ekonomizera na korozję.

Korzyści dla środowiska

Odzyskiwanie energii ze spalin oznacza, że kocioł produkuje mniej szkodliwych związków. Ograniczenie ich emisji do atmosfery przyczynia się do poprawy jakości powietrza. Dzięki temu przedsiębiorstwo może uzyskać tzw. biały certyfikat, czyli świadectwo potwierdzające wysoką efektywność energetyczną instalacji grzewczej w zakładzie. Takie certyfikaty sprzedaje się później na Towarowej Giełdzie Energii za bardzo dobre pieniądze.

Nie ma zatem wątpliwości, że inwestycja w ekonomizer spalin jest jak najbardziej opłacalna, zwłaszcza w dłuższej perspektywie. Takie urządzenie można zastosować zarówno w już istniejącej instalacji, jak i w modernizowanej czy budowanej od podstaw kotłowni – szczególnie jeśli będzie ona zasilana kotłem parowym na biomasę.

Opracowany materiał przy współpracy z Schmid Energy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie