Wynajem kotłowni kontenerowej: na czym to polega? Kiedy się opłaca?

Mateusz Rąbalski
21.01.2020

Życie lubi zaskakiwać - coś o tym wie zdecydowana większość przedsiębiorców działających w szeroko pojętym przemyśle. Nawet najlepiej wykonane instalacje z czasem mogą ulegać różnym awariom, w tym takim, których nie da się usunąć od ręki. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku wystąpienia długiej przerwy technologicznej w dostawach energii cieplnej. Na szczęście dziś nie musi się to już wiązać ze spowolnieniem czy wręcz zawieszeniem produkcji. Usługą, która idealnie odpowiada na takie problemy jest wynajem kotłowni kontenerowych. W naszym poradniku wyjaśniamy, na czym to dokładnie polega. Podpowiadamy również, kiedy warto się na to zdecydować.

Czym jest kotłownia kontenerowa?

Kotłownia kontenerowa, jak sama nazwa wskazuje, to przygotowana do uruchomienia instalacja w zabudowie kontenerowej. Dzięki temu, że konstrukcja jest w pełni mobilna, można ją przetransportować w dowolne miejsce i podłączyć do istniejącej instalacji w budynku. Wszystkie niezbędne elementy, w tym urządzenie grzewcze (najczęściej parowe) znajdują się w kontenerze.

Firmy świadczące usługę wynajmu kotłowni kontenerowej obsługują klienta kompleksowo. Oznacza to, że zapewniają zarówno transport, jak i uruchomienie oraz serwis kotłowni. Tym samym klient nie musi się niczym przejmować – po jego stronie jest wyłącznie zgłoszenie zapotrzebowania na kotłownię oraz udostępnienie miejsca, w którym instalacja ma zostać posadowiona.

Warto wiedzieć

Oczywiście przed dostarczeniem kotłowni wynajmujący sprawdza, czy istnieją warunki techniczne do jej podłączenia do budynku.

Kiedy stosuje się kotłownię kontenerową?

Zawsze wtedy, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości eksploatowania kotłowni wykonanej w budynku. Dobrym przykładem będzie tutaj skomplikowana awaria istniejącej instalacji, której usunięcie zajmie kilka czy kilkanaście dni. W tym czasie konieczne jest zapewnienie dostaw energii cieplnej czy parowej, aby na przykład nie doszło do przerwania pracy zakładu. Dostarczona kotłownia kontenerowa rozwiąże ten problem i pozwoli spokojnie prowadzić prace serwisowe bez narażania przedsiębiorstwa na straty.

Zdecydowanie najczęściej kotłownię kontenerową stosuje się przy okazji prowadzenia remontu lub modernizacji instalacji grzewczych czy parowych w obiekcie, co pozwala zachować ciągłość produkcji - jak poinformował nas specjalista z Schmid Polska.

Dobre rozwiązanie, ale na krótką metę

Wynajęcie kotłowni kontenerowej to klasyczny przykład opcji awaryjnej, która pozwala wybrnąć z trudnej sytuacji. Pamiętajmy jednak, że z uwagi na koszty nie jest to rozwiązanie, które należy rozpatrywać w długoterminowej perspektywie. Wynajęcie kotłowni opłaca się wyłącznie wtedy, gdy z góry zakładamy, że korzystanie z niej będzie miało charakter przejściowy.

Często jednak jest tak, że awaria, która miała zostać usunięta relatywnie szybko, okazuje się być znacznie poważniejsza. Okres wynajmu kotłowni kontenerowej się wydłuża, przedsiębiorca traci coraz więcej pieniędzy i nie bardzo wie, co dalej robić. W takiej sytuacji nie ma sensu zwlekać z zainwestowaniem w kompleksową modernizację starej kotłowni. Owszem, będzie się to wiązać ze sporymi wydatkami, jednak na dłuższą metę jest to rozwiązanie najbardziej optymalne.

Nowoczesna instalacja zagwarantuje bezawaryjną i co ważne efektywną pracę. Co ciekawe, istnieje również możliwość zastosowania kotłowni kontenerowej podłączonej do budynku na stałe, gdyby okazało się, że nie ma warunków technicznych do montażu infrastruktury w aktualnym pomieszczeniu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie