Wymiana uszczelki w rurze koncentrycznej kotła kondensacyjnego: jak to zrobić krok po kroku?

Mateusz Nowak
26.03.2021

Rura koncentryczna umożliwia podłączenie kotła gazowego z zamkniętą komorą spalania do przewodu kominowego. Mamy tutaj do czynienia z tzw. „rurą w rurze” – jedną z nich wyrzucane są spaliny, natomiast drugą zasysane powietrze do komory spalania. Układ działa bardzo dobrze, ale tylko do czasu, aż nie dojdzie do uszkodzenia którejś z uszczelek znajdujących się w rurze, kolanie czy trójniku. Objawem będzie zalewanie kotła kondensatem oraz wodą opadową. Na szczęście taką usterkę można usunąć we własnym zakresie. Pokazujemy, jak to zrobić krok po kroku.

Krok 1: demontaż zestawy przyłączeniowego

Mowa tutaj o wszystkich elementach układu powietrzno-spalinowego, które znajdują się w kotłowni. Najczęściej jest to trójnik rewizyjny, kolano oraz prosty odcinek rury koncentrycznej. Wszystkie te elementy muszą zostać zdemontowane, bo to pozwoli ustalić, która uszczelka wymaga wymiany (osobne uszczelki znajdują się w każdym z przytoczonych elementów).

Krok 2: ustalamy źródło problemu

Czyli po prostu szukamy uszkodzonej uszczelki. Do takiej awarii może dojść już po kilku latach użytkowania kotła. Kondensat jest bardzo agresywny i w kontakcie z nim uszczelki ulegają naturalnemu zużyciu. Szukamy widocznych pęknięć lub rozwarstwień. Profilaktycznie można również wymienić wszystkie uszczelki – koszt pojedynczej nie powinien przekroczyć kilkunastu złotych.

Krok 3: składamy cały układ powietrzno-spalinowy

Po wymianie uszczelki lub uszczelek trzeba ponownie zamontować elementy układu przyłączeniowego. Robimy to bardzo ostrożnie – dla bezpieczeństwa i wygody warto nasmarować uszczelki wazeliną techniczną (lepszy poślizg). Po upewnieniu się, że wszystkie elementy są dobrze spasowane, możemy przystąpić do skręcenia ostatniego kolana lub trójnika na łączeniu z kotłem – używamy do tego obejmy zaciskowej.

Krok 4: uruchomienie kotła

Po uruchomieniu urządzenie powinno pracować normalnie, nie wydając przy tym żadnych niepokojących dźwięków. Jeśli cokolwiek zostało zrobione źle, to spaliny będą cofać się do kotła, co spowoduje przechodzenie urządzenia w tryb awaryjny. W takiej sytuacji trzeba ponownie wszystko rozebrać i złożyć raz jeszcze, tym razem dokładniej.

Na sam koniec warto zadzwonić do uprawnionego serwisanta i poprosić o przegląd kotła wraz z przeprowadzeniem analizy spalin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie