Wymiana kotła gazowego na pompę ciepła: kiedy ma to sens?

Maciej Piwowski
16.02.2021

Pompa ciepła jest tanim w eksploatacji, komfortowym i bezpiecznym źródłem energii do ogrzewania domu oraz podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Problem stanowi natomiast cena urządzenia – nawet modele powietrzne są znacznie droższe od popularnych kotłów gazowych, w tym kondensacyjnych. Mimo to nie brakuje inwestorów, którzy decydują się wymienić kocioł gazowy właśnie na pompę ciepła. Jakie argumenty za tym przemawiają? Kiedy warto się zdecydować na takie rozwiązanie?

Wyeksploatowanie kotła gazowego

Na wymianę kotła gazowego decydujemy się właściwie tylko wtedy, gdy obecne urządzenie jest już mocno wyeksploatowane, a tym samym niebezpieczne i kosztowne w użytkowaniu. Jest to idealny moment, aby pomyśleć o alternatywnym źródle ciepła. Pompa będzie odpowiednim wyborem dla osób, które dysponują wolnym budżetem, a jednocześnie chcą sobie zapewnić bardzo niskie koszty ogrzewania, wysoki poziom bezpieczeństwa i nie musieć przy tym znacząco przerabiać istniejącej instalacji.

Bardzo dobrze zaizolowany budynek mieszkalny

Pompa ciepła będzie tanim producentem energii dla domu wyłącznie w sytuacji, gdy budynek ma niskie zapotrzebowanie energetyczne, co powinno wynikać z jego charakterystyki energetycznej. Mowa tutaj o domach względnie nowych, bardzo dobrze zaizolowanych, bez istotnych mostków termicznych. W każdym innym wypadku inwestycja w pompę ciepła może się okazać nietrafiona i spowodować gwałtowne podwyższenie kosztów ogrzewania budynku.

Ogrzewanie podłogowe

Pompa ciepła idealnie sprawdza się w instalacjach niskotemperaturowych, a więc przede wszystkim opartych na ogrzewaniu podłogowym. Pozwala ono uzyskać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach mieszkalnych przy niskim zużyciu energii. Pompa może oczywiście współpracować z ogrzewaniem grzejnikowym, natomiast tutaj konieczne będzie znacząco przewymiarowanie kaloryferów, by nie zmuszać urządzenia do gwałtownego podwyższania temperatury wody w instalacji.

Planowana inwestycja w fotowoltaikę

Jeśli poza wymianą źródła ciepła inwestor dodatkowo zastanawia się nad montażem instalacji fotowoltaicznej, to sprawa wydaje się być prosta. Pompa ciepła może być zasilana z własnej elektrowni słonecznej, dzięki czemu oszczędności z tytułu jej użytkowania będą jeszcze większe. W takiej sytuacji radzimy jednak rozważyć także kocioł elektryczny, który będzie znacznie tańszy w zakupie, a również – w połączeniu z fotowoltaiką – może zapewnić niskie wydatki na ogrzewanie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.