Wyciek wody z kotła gazowego: najczęstsze przyczyny

Krzysztof Jagielski
24.09.2020

Nowoczesny kocioł gazowy, szczególnie kondensacyjny, może i powinien pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Oczywiście awarie się zdarzają i trudno jest je zawsze przewidzieć. Wiele z nich wynika z błędów popełnionych na etapie montażu czy eksploatacji urządzenia. Swoje na sumieniu mają również użytkownicy, którym zdarza się ignorować zalecenia serwisowe producentów. Klasycznym objawem potencjalnej awarii jest wyciek wody z kotła gazowego. W naszym poradniku wymieniamy najczęstsze przyczyny takiego stanu rzeczy.

Wyciek z zaworu bezpieczeństwa

Jest to prawdopodobnie najczęstsze źródło wycieku z kotła gazowego. Zawór bezpieczeństwa pełni bardzo istotną rolę w całym układzie, jednak bywa, że ulega awarii. Zwykle jego niedomykanie się jest spowodowane zabrudzeniem – wówczas wystarczy dokładnie oczyścić zawór bezpieczeństwa i ponownie sprawdzić jego sprawność. Gorzej, gdy do wycieku z zaworu bezpieczeństwa doszło w wyniku uszkodzenia naczynia przeponowego. O tej awarii świadczy fakt powolnego ubytku wody w instalacji, którą trzeba regularnie uzupełniać.

Wyciek z zaworów przyłączeniowych

Prozaiczna, ale również bardzo częsta przyczyna tytułowego problemu. Nawet prawidłowo wykonana instalacja po czasie może się delikatnie rozszczelnić, czego efektem są właśnie wycieki i kałuża wody widoczna pod kotłem. W takiej sytuacji warto od razu, we własnym zakresie, sprawdzić wszystkie zawory przyłączeniowe oraz kształtki. Jeśli są wilgotne, można spróbować lekko dokręcić je kluczem na śrubunkach. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, wezwij fachowcy serwis.

Pęknięty element kotła

Tutaj mamy już do czynienia z poważniejszą awarią, która będzie wymagać interwencji serwisu. Jeśli na pierwszy rzut oka nie można ustalić źródła wycieku, a woda i tak regularnie pojawia się pod kotłem, można zacząć podejrzewać uszkodzenie mechaniczne. Najczęściej wina leży po stronie pękniętego wymiennika, którego we współczesnych kotłach raczej się nie naprawia i należy go wymienić. Jest to kosztowna operacja, ale i tak tańsza, niż zakup nowego kotła.

Wyciek kondensatu

To może być przyczyna problemu w kotłach kondensacyjnych. Kondensat zbiera się w kominie odprowadzającym spaliny i cofając się do kotła powinien być odprowadzany do kanalizacji. Czasami jednak pojawia się nieszczelność na rurze przyłączeniowej, co skutkuje właśnie delikatnym wyciekiem wody. Z usterką szybko poradzi sobie serwis.

Artykuł powstał przy współpracy www.energetyczni.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie