Używany kocioł biomasowy z portalu ogłoszeniowego? Uwaga na duże ryzyko problemów!

Mariusz Siwko
29.10.2019

Przeglądając portale ogłoszeniowe można z łatwością natrafić na oferty sprzedaży używanych kotłów biomasowych – zarówno przemysłowych, jak i do użytku domowego. Zainteresowanie tymi ogłoszeniami potwierdza tylko, że technologia produkcji energii z biomasy zyskuje na popularności i przestała być enigmą dla większości Polaków. Warto natomiast pamiętać, że do podobnych ofert trzeba podchodzić z dużą ostrożnością. Używany kocioł biomasowy z portalu ogłoszeniowego potencjalnie może być źródłem poważnych problemów.

Utrudniona lub wręcz niemożliwa weryfikacja stanu kotła

Bardzo często jest tak, że osoba oferująca na sprzedaż używany kocioł biomasowy, z góry zaznacza, że nie zna jego stanu technicznego. Podkreśla przy tym, że – pisząc obrazowo – kupujący sam ponosi wszelkie ryzyko. Takie oferty należy omijać szerokim łukiem. A już zwłaszcza wtedy, gdy nie mamy żadnej wiedzy na temat okresu oraz warunków eksploatacji kotła.

Znamienne jest, że wiele używanych kotłów biomasowych pochodzi z zagranicy – głównie z Niemiec, czasami z Francji. W większości są to konstrukcje mocno wyeksploatowane, niespełniające dzisiejszych standardów w zakresie kultury pracy, ekonomiczności oraz komfortu użytkowania. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma możliwości dokładnego zbadania stanu kotła przez eksperta, lepiej z góry odrzucić pomysł takiego zakupu.

Niekompletność kotła

To jeden z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się przy okazji zakupu używanego kotła biomasowego. Sprzedający nie zawsze orientuje się, czy aby na pewno urządzenie jest kompletne. Tymczasem brak nawet z pozoru drobnego elementu może spowodować, że instalacja kotła będzie bardzo trudna lub wręcz niemożliwa bez dokonania daleko idących przeróbek – co oczywiście pociąga za sobą konkretne koszty.

Zwróćmy również uwagę na fakt, iż wiekowe kotły biomasowe bardzo często wykorzystywały rozwiązania, których dziś się już nie stosuje. Oznacza to, że jeśli brakuje jakiegoś kluczowego elementu, trzeba będzie go dorobić na zamówienie, co może być nawet nieopłacalne ekonomicznie.

Niekompatybilność z instalacją w kotłowni

Bardzo ważna kwestia, o której trzeba koniecznie pamiętać. Zakup używanego kotła biomasowego bez uwzględniania warunków panujących w danej kotłowni, to działanie na opak. Zawsze najpierw należy ocenić, jakie instalacje już znajdują się w kotłowni, czy jest w niej zapewniona dostateczna wentylacja, czy mamy możliwość bezproblemowego podłączenia zasobnika na biomasę, a dopiero wtedy możemy myśleć o doborze odpowiedniego urządzenia grzewczego.

Warto pamiętać

Dopasowanie kotłowni do kotła zawsze jest droższym rozwiązaniem, niż zakup w pełni kompatybilnego urządzenia.

Sam pomysł zakupu używanego kotła biomasowego, zwłaszcza o dużej mocy, nie jest natomiast wcale taki zły. Pod warunkiem, że znajdziemy pewne źródło i będziemy mieć rzetelną wiedzę na temat faktycznego stanu urządzenia. Najbezpieczniej więc jest kupić używany kocioł zasilany biomasą bezpośrednio od producenta – takich ofert również nie brakuje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.