Uruchamiamy kocioł gazowy po dłuższym przestoju: co trzeba sprawdzić?

Marek Szydełko
27.03.2024

Dłuższy przestój nie jest specjalnie szkodliwy dla kotła gazowego. Oczywiście lepiej, gdy urządzenie pracuje cały czas, poza sezonem grzewczym zapewniając ciepłą wodę użytkową. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu Twój kocioł gazowy nie pracował przez ostatnich kilka miesięcy, to po jego ponownym uruchomieniu koniecznie sprawdź kilka rzeczy.

Ciśnienie w instalacji

Zanim jeszcze uruchomisz kocioł, to na manometrze sprawdź ciśnienie w instalacji. Powinno ono wynosić między 1,2 a 2 bary na zimnym kotle. Jeśli jest niższe, to uzupełni je, a następnie odpowietrz instalację (większość współczesnych kotłów ma funkcję automatycznego odpowietrzania po ponownym podłączeniu do sieci).

Przecieki

Po uruchomieniu kotła zajrzyj do wszystkich dostępnych elementów instalacji grzewczej i sprawdź, czy nie pojawiają się jakieś nieszczelności – na przykład na rozdzielaczach, na przyłączach pod samym kotłem, na grzejnikach etc. Każda z takich nieszczelności wymaga szybkiego usunięcia, ponieważ będzie zaburzać pracę instalacji.

Hałaśliwa praca

Jeśli masz wrażenie, że kocioł pracuje znacznie głośniej niż wcześniej, to może to być spowodowane np. kamieniem kotłowym czy zanieczyszczeniem wymiennika. W takiej sytuacji warto wezwać serwisanta i zlecić mu przeprowadzenie przeglądu kotła.

Ewentualne błędy

Przez kilka dni obserwuj pracę kotła, zaglądaj do niego i sprawdzaj, czy urządzenie nie wyświetla jakichś błędów oraz czy nie wchodzi w tryb serwisowy. Po długim przestoju zwykle jest to spowodowane zapowietrzeniem instalacji gazowej czy zabrudzeniem filtra wody doprowadzanej do kotła (zbyt niskie ciśnienie).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie