Trwałość kotła gazowego: kiedy trzeba szykować się do wymiany?

Jerzy Biernacki
03.09.2024

Kotły gazowe to wciąż najpopularniejsze indywidualne urządzenia grzewcze. Wiele z nich pracuje na tyle długo, że ich właściciele zastanawiają się, czy aby nie zbliża się czas wymiany kotła. Jak to wygląda w praktyce? O szacowanej trwałości kotłów gazowych przeczytasz w naszym poradniku.

Nowoczesne kotły kondensacyjne

Obecnie na rynku dominują urządzenia kondensacyjne, które są bardzo efektywne energetycznie, ale niestety mniej trwałe od swoich atmosferycznych odpowiedników. Przyjmuje się, że dobrej klasy kocioł kondensacyjny zasilany gazem ziemnym czy płynnym powinien przepracować bez poważnej awarii między 12 a 15 lat.

Oczywiście zdarzają się przypadki kotłów, które dokonują żywota dopiero w okolicach 20. roku eksploatacji, natomiast są to raczej wyjątki od reguły.

Dodajmy, że czym innym jest trwałość poszczególnych elementów kotła gazowego. W toku jego eksploatacji z pewnością wystąpią awarie niektórych podzespołów, takich jak wymiennik ciepła, pompa obiegowa czy palnik, ewentualnie iskrownik.

Co ma kluczowy wpływ na okres eksploatacji kotła gazowego?

Przede wszystkim decyduje o tym skład fizykochemiczny wody grzewczej. Jeśli zasilamy kocioł twardą wodą, to możemy się spodziewać znacznie szybszej awarii, w tym takiej, która wymusi wymianę kotła.

Istotna jest również jakość samego paliwa gazowego oraz regularne przeprowadzanie przeglądów serwisowych kotła z czyszczeniem wymiennika i regulacją parametrów pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie