Skąd bierze się powietrze w instalacji C.O.?

Maciej Piwowski
05.06.2024

Obecność powietrza w instalacji centralnego ogrzewania nie jest niczym nadzwyczajnym, przy czym trzeba wiedzieć, że może to zaburzać jej pracę i np. narażać na podwyższone koszty, nie wspominając już o pogorszeniu komfortu cieplnego w domu czy w mieszkaniu. W naszym poradniku wyjaśniamy, skąd właściwie bierze się powietrze w instalacji C.O.

Nowa instalacja

W nowych instalacjach centralnego ogrzewania powietrze początkowo znajduje się w przewodach, co jest skutkiem prowadzenia prac instalacyjnych. Powinno zostać usunięte podczas napełniania systemu wodą, co robimy powoli, umożliwiając tym samym skuteczniejsze odpowietrzenie instalacji dzięki efektywniejszej pracy odpowietrzników.

Starsza instalacja

W starszych instalacjach C.O. powietrze może przedostać się do systemu podczas uzupełniania wody. Nie jest to praktyka pożądana, natomiast czasami konieczna, gdy np. w instalacji jest trudna do zlokalizowania nieszczelność.

Trzeba sobie również zdawać sprawę z tego, że obecność powietrza w systemie grzewczym jest konsekwencją właściwości materiałów konstrukcyjnych używanych do budowy instalacji. Niektóre materiały, zwłaszcza te o gorszej jakości, mogą pozwalać na dyfuzję powietrza do wnętrza systemu.

Stąd też podczas montażu zaleca się stosowanie środków ochronnych w formie płynów oraz wykorzystanie materiałów z wkładką antydyfuzyjną, która nie tylko chroni system przed zapowietrzeniem, ale również może przedłużać żywotność kotła grzewczego.

Błędy

Do zapowietrzenia instalacji mogą prowadzić również błędy w montażu elementów systemu, takich jak naczynie przeponowe, co może prowadzić do zjawiska kawitacji, czyli powstawania niewielkich pęcherzyków powietrza.

Wiedząc, że zapowietrzenie instalacji centralnego ogrzewania jest de facto trudne do uniknięcia, należy przewidzieć w niej elementy pozwalające na bieżące usuwanie powietrza, czyli po prostu odpowietrzniki montowane i na rozdzielaczach, i grzejnikach (w przypadku instalacji z kaloryferami).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie