Serwis starego kotła gazowego – dlaczego warto się na to zdecydować?

Mateusz Rąbalski
11.05.2023

Wielu właścicieli kotłów gazowych serwisuje je wyłącznie w okresie gwarancji. Później albo o tym zapomina, albo rezygnuje z serwisu z przyczyn ekonomicznych. Rzeczywiście, fachowy przegląd kotła (roczny) wraz z przeprowadzeniem podstawowych czynności serwisowych to koszt około 500 złotych. Z drugiej jednak strony nie warto z tego rezygnować – zwłaszcza, jeśli kocioł „nie widział” serwisanta od dobrych kilku lat. Jakie korzyści odniesie właściciel starego kotła gazowego, który zostanie poddany gruntownemu serwisowi?

Wyższy poziom bezpieczeństwa

Przegląd kotła gazowego ma na celu przede wszystkim upewnienie się, że urządzenie pracuje poprawnie. Przy okazji serwisant zawsze sprawdza szczelność instalacji doprowadzającej gaz do kotła, co ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa mieszkańców.

Usunięcie drobnych usterek

Nawet kotły gazowe z najwyższej półki po latach pracy mogą ulegać różnego rodzaju awariom. Użytkownik nie zawsze wychwyci nieprawidłowości w pracy urządzenia – niezbędne jest do tego skorzystanie ze specjalistycznej aparatury pomiarowej, którą dysponuje serwisant.

W razie wykrycia usterek fachowiec może je od razu usunąć i tym samym uchronić klienta przed ryzykiem poważnej awarii kotła w samym środku sezonu grzewczego.

Niższe zużycie gazu

Na serwis starego kotła z pewnością warto się zdecydować wtedy, gdy zauważamy rosnące zużycie gazu w domu. W dobie gwałtownie zwyżkujących cen tego surowca każda oszczędność jest na wagę złota, a można jej poszukać właśnie w samym kotle. Serwis pozwoli m.in. wyczyścić wymiennik czy zbiornik kondensatu, dzięki czemu wzrośnie efektywność kotła i tym samym obniży się zużycie gazu.

Wyższa kultura pracy

O serwisie starego kotła gazowego należy również pomyśleć wtedy, gdy wyraźnie pogorszyła się kultura pracy urządzenia. Jeśli kocioł jest hałaśliwy, wydaje wyraźny szum, co jest słyszalne w innych pomieszczeniach poza kotłownią, to czas na wizytę serwisanta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie