Przedsezonowy przegląd kotła grzewczego jest najlepszym sposobem na to, aby zapewnić sobie długą i bezawaryjną eksploatację urządzenia, a także zachować gwarancję fabryczną. Taki serwis należy zlecić autoryzowanemu serwisantowi urządzeń danej marki. Powinien on zostać przeprowadzony minimum raz do roku, najlepiej tuż przed startem sezonu grzewczego. Koszt serwisu nie przekracza 300 złotych, ale to też w dużej mierze zależy od zaangażowania serwisanta. Na pewno warto wiedzieć, za co właściwie się mu płaci i wymagać, aby podszedł do swojej pracy rzetelnie.
Serwisant ma do dyspozycji analizator spalin, który pozwala mu ocenić, czy proces spalania paliwa przebiega prawidłowo. Przy pomocy tego urządzenia określa się również, czy nie mamy do czynienia z niebezpiecznym zjawiskiem zasysania spalin przez kocioł. Analiza jest konieczna i bez niej nie ma mowy o prawidłowo przeprowadzonym serwisie urządzenia grzewczego. Jeśli widzimy, że serwisant nie przeprowadził analizy, należy się o to upomnieć lub zrezygnować z usługi, jednocześnie zgłaszając ten fakt dystrybutorowi lub producentowi kotła.
W ramach serwisu urządzenia grzewczego fachowiec musi skontrolować ustawienia i ewentualnie wprowadzić modyfikacje w taki sposób, aby urządzenia nie tylko pracowało w optymalnym zakresie wydajności, ale także było oszczędne. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowoczesnych kotłów kondensacyjnych z szerokim zakresem modulacji mocy, w których należy ustawić tzw. krzywą.
Żaden serwisant nie powinien bać się brudnej pracy, której podczas przeglądu kotła także nie brakuje. W zakres czynności obsługowych wchodzą m.in. wyczyszczenie wymiennika i skontrolowanie jego stanu, wyczyszczenie palnika, odpowietrzenie pompy obiegowej, wyczyszczenie syfonu czy też usunięcie wszelkich zanieczyszczeń mogących zakłócać pracę czujników i elektroniki. Jeśli w trakcie wykonywania tych czynności serwisant wykryje np. przeciek, to musi go oczywiście usunąć, co jednak podniesie koszt usługi serwisowej.
Obowiązkiem serwisanta jest upewnienie się, że użytkownik kotła jest bezpieczny. Dlatego kluczowym etapem serwisu jest sprawdzenie szczelności całej instalacji hydraulicznej, spalinowej oraz ewentualnie gazowej. W razie stwierdzenie nieszczelności instalacja musi zostać wyłączona z użytku do momentu usunięcia awarii.