Prosty sposób na rozdzielenie obiegu kotłowego

Piotr Kowalczyk
25.07.2015

Zwrotnica hydrauliczna, inaczej nazywana również sprzęgłem hydraulicznym, służy do odseparowania (czyli do rozdzielenia) układu odpowiedzialnego za wytwarzanie ciepła (instalacji kotłowej) od instalacji centralnego ogrzewania (obiegu kotłowego od grzewczego). Zwrotnica wyposażona powinna być w złączki do podłączenia czujnika temperatury, zaworu napełniającego (czyli spustowego) oraz do podłączenia odpowietrznika. Ponadto posiada cztery złącza (zasilanie z kotła i zasilanie instalacji oraz powrót z instalacji i powrót do kotła). Zwrotnice takie sprawdzają się w układach o średniej i dużej mocy. Używane są w obiegach składających się z jednego lub wielu obiegów grzewczych oraz jednego lub wielu kotłów.

Zastosowanie sprzęgła hydraulicznego w układzie hydraulicznym kotłowni umożliwia powstanie dwóch w zasadzie niezależnych od siebie obiegów grzewczych - kotłowy (pierwotny) oraz instalacyjny (wtórny). Zwrotnica umożliwia hydrauliczne rozdzielenie tych dwóch obiegów. Dzięki niej praktycznie do zera spada możliwość zakłóceń w pracy jednego obiegu, gdy zmieni się strumień objętości czynnika czy chociażby rozkład ciśnienia w drugim. Inne nazwy zwrotnicy to: wajcha hydrauliczna, rozdzielacz hydrauliczny, bezpiecznik hydrauliczny oraz rozdzielacz cieplno-hydrauliczny. 
Każda zwrotnica hydrauliczna pozwala na odpowietrzenia czynnika grzewczego (wysoki stopień) jak również odmulenie tegoż czynnika.
Sprzęgło hydrauliczne w czasie pracy wysyła różne sygnały automatyce kotłowej, które w zależności od potrzeb komunikują konieczność zmniejszenia lub zwiększenia mocy pracującego kotła oraz włączenia lub wyłączenia dodatkowych kotłów.

Celowo stosuje się sprzęgła hydrauliczne w instalacjach centralnego ogrzewania o większych pojemnościach zładów grzewczych (między innymi w czasie modernizacji instalacji centralnego ogrzewania).
Gdy chcemy połączyć obieg kotłowy z obiegiem grzewczym należy pamiętać o tym, że trzeba dobrać odpowiednie sprzęgło hydrauliczne, czyli naszą zwrotnicę do obiegów jakie posiadamy. W tym celu należy posłużyć się danymi technicznymi, najlepiej przejrzeć również katalog sprzęgieł hydraulicznych, a dopiero wtedy zdecydować się na konkretny model zwrotnicy.
Jak wynika z powyższego artykułu, aby rozdzielić obieg kotłowy od grzewczego (od centralnego ogrzewania) należy zastosować zwrotnicę hydrauliczną.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie