Projektujemy kotłownię na paliwo stałe: warunki techniczne dla drzwi i podłóg

Mariusz Siwko
09.03.2021

Kotłownia w domu jednorodzinnym musi spełniać rygorystyczne przepisy dotyczące bezpieczeństwa. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy planujemy ogrzewać budynek kotłem na paliwo stałe – na przykład węgiel, drewno, pellet etc. Polskie prawo budowlane jest w tym względzie dość precyzyjne i narzuca zarówno projektantom, jak i inwestorem konkretne rozwiązania w zakresie chociażby rodzaju drzwi czy okładzin podłogowych. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Jakie drzwi można zastosować do kotłowni na paliwo stałe?

Zacznijmy od podstaw, czyli od rodzaju drzwi. Przepisy nakazują, aby te prowadzące do pomieszczenia, w którym znajduje się kocioł na paliwo stałe o mocy do 25 kW, były wykonane z materiałów niepalnych. Muszą mieć również szerokość minimum 0,8 m dla zapewnienia sprawnej komunikacji i ewentualnej ewakuacji.

Kolejna ważna kwestia, o której często zapominają zwłaszcza inwestorzy indywidualni, to obowiązek otwierania się drzwi na zewnętrz kotłowni. Jest to konieczne, aby zapewnić możliwość szybkiego ewakuowania się z pomieszczenia w razie zagrożenia. Warto także zwrócić uwagę na fakt, iż ustawodawca nakazuje, aby po zewnętrznej stronie drzwi były wyposażone w klamkę, natomiast od wewnątrz wymagane jest zastosowanie rozwiązania bezklamkowego – drzwi powinny się otwierać poprzez popchnięcie.

Jeśli w kotłowni znajduje się składzik paliwa, musi on zostać oddzielony od reszty pomieszczenia dodatkowymi drzwiami, oczywiście wykonanymi z materiałów niepalnych. Muszą to być drzwi albo ze stali, albo przynajmniej obite blachą i otwierane na kotłownię.

Uwaga!

Niespełnienie tych przepisów będzie skutkować brakiem odbioru budynku mieszkalnego.

Co z podłogą?

Podłoga w kotłowni, w której pracuje kocioł na paliwo stałe, bezwzględnie musi być wykonana z materiału niepalnego. Można ją więc wykonać np. z gresu czy terakoty – niedopuszczalne są natomiast materiały drewniane i ich pochodne. Dodatkowo ustawa nakazuje, aby podłoga wokół kotła, w odległości 0,5 metra od krawędzi urządzenia, była obita blachą stalową.

Ten ostatni wymóg jest nagminnie lekceważony, tymczasem blacha ma za zadanie nie dopuścić do tego, aby ewentualny żar wypadający z paleniska wyrządził szkody materialne. Ponadto blacha znacznie ułatwia utrzymanie podłogi wokół kotła w czystości, np. podczas wybierania popiołu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie