Podstawowe czynności obsługowe przy kotle zasypowym na paliwo stałe

Mateusz Rąbalski
26.03.2024

Kotły na paliwo stałe, przede wszystkim na węgiel, to wciąż bardzo popularne urządzenia grzewcze w naszym kraju. Szacunkowo eksploatuje je około 3 milionów polskich gospodarstw domowych. Decydując się na taki kocioł trzeba wiedzieć, że wymaga on pewnych czynności obsługowych po stronie użytkownika. Podstawowe z nich omawiamy w naszym poradniku.

Czyszczenie komory kotła

Czyszczenie należy przeprowadzać minimum raz w tygodniu, w celu pozbycia się sadzy i niedopalonych resztek paliwa ze ścianek komory spalania. Używamy do tego szczotki drucianej. Praca jest brudna, ale konieczna.

Usuwanie popiołu

W sezonie grzewczym popiołu trzeba się pozbywać średnio raz na dwa, maksymalnie trzy dni. Jego nadmiar spowoduje utrudniony dostęp powietrza do komory spalania, co będzie zaburzać proces spalania paliwa stałego.

Uzupełnianie paliwa

Wielką wadą kotłów zasypowych jest konieczność częstego uzupełniania paliwa, co robimy ręcznie, po prostu wsypując węgiel z wiaderka, podając go szufelką czy wkładając na ruszt deski, kawałki drewna, brykiety etc. W przypadku domów jednorodzinnych stałopalność kotła zasypowego szacuje się na około 10-12 godzin w zimne dni, choć w czasie fali mrozów konieczne może być dokładanie paliwa nawet kilka razy dziennie – wiele zależy też od jakości izolacji budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie