Piec na ekogroszek 5 klasy

Marek Szydełko
21.02.2020

Piec na ekogroszek to cały czas jeden z popularniejszych wyborów w Polsce przy budowie lub remoncie przydomowej kotłowni. Czy to dobry wybór i co trzeba wiedzieć zanim zdecydujemy się na zakup?

Wybór odpowiedniego pieca do ogrzewania domu to bardzo ważna decyzja. Pierwszym zadaniem przed jakim stajemy jest zawsze wybór paliwa. Na rynku dostępne są piecie różnych typów, na paliwa stałe, ciekłe oraz paliwo gazowe. Każdy rodzaj paliwa ma swoją charakterystykę, wartość opałową, wady i zalety. Jednym z najtańszych rodzajów paliwa, a przy tym trzymającego coraz bardziej restrykcyjne normy środowiskowe jest ekogroszek. Ekogroszek jest to nazwa paliwa stałego wytwarzanego w wysokoenergetycznego węgla kamiennego. Cechą charakterystyczną ekogroszku jest rozmiar ziarna tego paliwa, który mieście się między 5 a 25 mm. Dzięki tak drobnej frakcji ekogroszek może być stosowany w piecach z automatycznymi podajnikami paliwa.

Ekogroszek w piecu z zasobnikiem

Dzięki odpowiedniej wielkości ziaren węgla, stosując ekogroszek jako paliwo do naszego pieca, mamy znacznie ułatwiona obsługę. Nie musimy co kilka godzin czy kilkanaście godzin sami, ręcznie dosypywać paliwa do pieca. Wystarczy, że raz napełnimy zasobnik na paliwo, a automatyczny podajnik załatwi za nas resztę pracy. Możemy mieć spokój nawet na kilka dnia. W zależności od rozmiarów zasobnika i apetytu pieca na paliwo.

Piec na ekogroszek – EKOVEGAS

Jednym częściej kupowanych pieców na ekogroszek marki Stalmark jest model EKOVEGAS. Jest to nowoczesne urządzenie grzewcze, które występuje w wielu wariantach mocy. Dzięki czemu piec na ekogroszek EKOVEGAS nadaje się zarówno do ogrzewania niewielkich domów, o powierzchni 100 metrów kwadratowych jak i bardziej okazałych domów i innych obiektów o powierzchni nawet 700 metrów kwadratowych. Taka rozpiętość wynika z faktu, że piec występuje w aż 7 wariantach mocy, zgodnie z dyrektywą ekodesign: od 11kW do 70 kW. Dla każdego modelu przewidziany jest odpowiedni zasobnik na ekogroszek, współpracujący z podajnikiem automatycznym. Możemy liczyć na zasobnik od 250 do nawet 700 litrów objętości. W standardzie piec wyposażony jest w sterownik  PID. Jako wyposażenie dodatkowe możemy dokupić moduł WIFI oraz moduł GSM, które pozwolą na zdalną kontrolę pieca oraz regulator pokojowy, dzięki któremu możemy mieć wpływ na pracę pieca z innych pomieszczeń domu, bez konieczności odwiedzania kotłowni.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie