Odpowiedzialna produkcja kotłów: na czym to polega?

Piotr Kowalczyk
09.08.2018

Produkcja kotłów to szybko rozwijająca się gałąź przemysłu. Jej motorem napędowym są rosnące wymagania końcowych użytkowników w zakresie wydajności i bezproblemowej obsługi, jak również rygorystyczne normy środowiskowe. Kotły wykorzystuje się nie tylko w celach grzewczych, ale także do produkcji energii w ramach kogeneracji. Mają więc one ogromne znaczenie dla gospodarki. Dlatego w naszej branży zauważalny jest trend odpowiedzialnej produkcji kotłów. Wyjaśniamy, co to właściwie oznacza.

Maksymalizacja wykorzystania paliwa

Bez względu na to, jakim paliwem jest zasilany dany kocioł, powinien on móc wykorzystać jego potencjał energetyczny w jak największym zakresie. Podczas gdy jeszcze do niedawna normą było, że kotły zasilane paliwem stałym osiągały sprawność zaledwie 60-70%, obecnie produkowane są urządzenia o sprawności przekraczającej 90%.

Ma to bardzo pozytywny wpływ nie tylko na koszty ogrzewania czy produkcji energii, ale także na środowisko naturalne. Odpowiedzialna produkcja kotłów bezpośrednio przyczynia się do ograniczenia emisji szkodliwych spalin, na czym wszyscy skorzystamy.

Ukierunkowanie na paliwa odnawialne

Musimy sobie zdawać sprawę, że zasoby naturalne naszej planety się wyczerpują. I to w bardzo szybkim tempie. Ropa, węgiel, gaz – dla następnych pokoleń to będzie już towar deficytowy. Odpowiedzialna produkcja kotłów wymaga więc, aby konstruować urządzenia zasilane paliwami alternatywnymi.

Takim paliwem bez wątpienia jest biomasa. W pełni odnawialna, niedroga w produkcji, łatwo dostępna, a do tego dostatecznie wydajna. Nowoczesne kotły na biomasę mają coraz większe znaczenie dla sektora energetycznego dla którego stosowanie biomasy stanowi jeden z elementów tworzenia systemu efektywnego energetycznie. Do stosowania kotłów opalanych biomasą przekonali się już inwestorzy indywidualni, btym samym tropem idą też zakłady produkcyjne.

Automatyzacja pracy urządzenia

Każdy odpowiedzialny producent kotłów musi brać pod uwagę potrzeby końcowego użytkownika. Chodzi tutaj nie tylko o zapewnienie maksymalnej sprawności, ale również komfortowej eksploatacji. W tym celu nowoczesne kotły wyposaża się w szereg automatycznych rozwiązań. Dzięki temu urządzenia, także te przemysłowe, są praktycznie bezobsługowe i wymagają jedynie okresowych przeglądów serwisowych.

Automatyka kotła pozwala bardzo precyzyjnie dobrać nastawy i zwiększyć efektywność energetyczną urządzenia. Dobrym przykładem myślenia o użytkowniku jest także rozwój technologii podajników paliwa, które praktycznie eliminują potrzebę bieżącej obsługi kotła.

Długi okres eksploatacji

Wiele mówi się na temat zjawiska celowego „postarzania” produktów, w czym mają przodować firmy z branży elektronicznej. To nie ma nic wspólnego z odpowiedzialną produkcją. Renomowane przedsiębiorstwa konstruujące kotły grzewcze i parowe nie pozwalają sobie na takie eksperymenty. Współczesny kocioł musi pracować bezawaryjnie przez wiele lat, oczywiście przy zapewnieniu odpowiedniej eksploatacji i zachowaniu odpowiedniej częstotliwości serwisu.

Wreszcie odpowiedzialna produkcja kotłów na biomasę to dbałość o osiągnięcie idealnego balansu między potrzebami przemysłu energetycznego, a środowiska. Inwestując w urządzenie skonstruowane zgodnie z tą filozofią, można mieć pewność dokonania dobrego wyboru.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie