Nieużywany wkład kominkowy – jak o niego dbać?

Maciej Piwowski
09.05.2023

Wkład kominkowy to dla wielu osób nieodłączny element domowego salonu. Często jest jednak tak, że po początkowej fascynacji przychodzi znudzenie rozpalaniem kominka, a także irytacja wszechobecnym brudem. Efekt? Wkład kominkowy przestaje być używany i właściciel na wiele lat o nim zapomina. Tymczasem ważne jest, aby nawet w takich okolicznościach odpowiednio zadbać o wkład kominkowy. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym artykule.

Co jakiś czas przepal wkład i przewód kominowy

Nawet nieużywany na co dzień wkład kominkowy powinien być raz na jakiś czas przepalony. Wystarczy umieścić w nim kilka kawałków suchego drewna. Wysoka temperatura wypali sadzę, co pozwoli zachować drożność przewodu kominowego i uniknąć nieprzyjemnych, chemicznych zapachów towarzyszących rozpalaniu kominka.

Raz na jakiś czas zaproś do domu kominiarza

Kominiarz powinien sprawdzić drożność komina spalinowego, w którym po kilku latach nieużywania mogły się np. pojawić ptasie gniazda. Wówczas, gdy tylko postanowisz rozpalić kominek, to nagle okaże się, że przewód spalinowy jest niedrożny.

Odkurzaj wnętrze wkładu

To, że wkład jest nieużywany, nie oznacza, że nie przedostają się do niego różne zanieczyszczenia, na przykład resztki sadzy z komina. Dlatego raz na kilka tygodni warto odkurzyć wnętrze wkładu, aby zachować go we wzorowym stanie.

Gdy postanowisz wrócić do używania wkładu kominkowego, to wskazane jest sprawdzenie jego kondycji

Po latach nieużywana wkład kominkowy może być w nienajlepszym stanie i nie nadawać się do tego, aby od razu zacząć z niego normalnie korzystać. W ramach przeglądu sprawdź, czy nie pojawiły się ogniska korozji, a także skontroluj stan szyby i sznura uszczelniającego wokół drzwiczek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie