Nieserwisowany kocioł gazowy – jakie mogą być konsekwencje?

Jerzy Biernacki
30.03.2022

Wielu właścicieli kotłów gazowych serwisuje je wyłącznie w okresie gwarancji, a później rezygnuje z tej usługi. Teoretycznie nowoczesny kocioł powinien działać bezawaryjnie przez lata i nie wymagać żadnych zabiegów serwisowych, ale w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Dowiedz się, jakie mogą być konsekwencje nieserwisowania kotła gazowego.

Wyższe zużycie paliwa

Podstawowym problemem, jaki wynika bezpośrednio z rezygnacji z serwisowania kotła gazowego, jest właśnie podwyższone zużycie gazu – czy to ziemnego, czy płynnego. Wielu właścicieli nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ nie analizuje dokładnie rachunków.

W pewnym momencie dochodzą jednak do wniosku, że wzrost kosztów ogrzewania nie może być przypadkowy. Często wynika to po prostu z zanieczyszczenia (zakamienienia) wymiennika ciepła, pogorszenia parametrów pracy pompy obiegowej czy zmiany nastaw kotła, w efekcie czego zużywa on znacznie więcej paliwa gazowego.

Zagrożenie dla mieszkańców i budynku

Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że regularne serwisowanie kotła gazowego jest inwestycją w bezpieczeństwo. Jeśli do kotłowni od dawna nie zaglądał żaden fachowiec, to trudno jednoznacznie stwierdzić, czy np. wszystkie połączenia są szczelne (nie zawsze da się od razu wyczuć wyciek gazu, zwłaszcza delikatny). Serwisant w ramach swojej wizyty w pierwszej kolejności sprawdza właśnie szczelność oraz poprawność działania kotła, dzięki czemu maleje ryzyko np. wybuchu.

Skrócenie żywotności kotła

Brak serwisu jest prostą drogą prowadzącą do konieczności szybkiej wymiany kotła, a w najlepszym razie do zlecenia wykonania kosztownej naprawy. Wieloletnie zaniedbania w tym zakresie mogą spowodować na przykład skrajne zakamienienie wymiennika. Delikatne nieszczelności mogą przerodzić się w poważne wycieki, których usunięcie nie będzie takie łatwe.

Wszystkie te argumenty jednoznacznie przemawiają za tym, aby nie rezygnować z dorocznego serwisu kotła gazowego. Koszt takiej usługi, w przypadku kotła kondensacyjnego, powinien się zamknąć w kwocie 250 złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie