Nie tylko oszczędności. Nieoczywiste korzyści dla firm, które zainwestują w kocioł na biomasę

Piotr Kowalczyk
17.07.2019

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw decyduje się na zmodernizowanie swoich kotłowni w kierunku przejścia na biomasę. W większości przypadków jest to motywowane chęcią zaoszczędzenia na stałych kosztach eksploatacyjnych. Warto przy tym wiedzieć, że inwestycja w kocioł na biomasę przynosi także inne korzyści, nie zawsze brane pod uwagę, a wcale nie mniej ważne z punktu widzenia interesu firmy. Wymieniamy je w naszym poradniku, co powinno być istotną wskazówką dla wciąż wahających się przedsiębiorstw.

Możliwość uzyskania dofinansowania

Ogólnopolska dyskusja nad problemem smogu przyniosła już pozytywne skutki. Kolejne samorządy uruchamiają programy wspierania prywatnych właścicieli oraz przedsiębiorców w procesie przechodzenia na ekologiczne źródła ciepła. Jest to konieczne, ponieważ jednocześnie wprowadza się obostrzenia prawne dotyczące stosowania kotłów na paliwa węglowe.

Przedsiębiorca, który musi wkrótce zainwestować w modernizację kotłowni, nie powinien więc z tym zwlekać. To najlepszy moment, ponieważ w samorządowych pulach nie brakuje pieniędzy, również pochodzących ze środków unijnych.

Korzyści wizerunkowe

Wizerunek firmy przyjaznej środowisku naturalnemu jest dziś szalenie cenny. Nic dziwnego, że wiele przedsiębiorstw buduje wokół tego tematu swoją narrację z klientami. Co ciekawe, robią to nawet wielkie konsorcja energetyczne, które de facto opierają działalność na spalaniu węgla. To pokazuje, że bycie „eko” jest ważnym argumentem dla klientów przy wyborze usługodawcy czy sprzedawcy.

Prosty przykład. Wyobraźmy sobie hotel SPA, który w swoich materiałach promocyjnych podkreśla, że jest zasilany ekologicznym, w pełni odnawialnym paliwem. Świetnie wpisuje się to w przedmiot działalności hotelu i może być jednym z kluczowych powodów, dla których goście wybiorą jego ofertę.

Bezpieczeństwo energetyczne

Nie ma chyba firmy, która nie narzekałaby na szalejące ceny nośników energii, a także prądu. To fatalnie odbija się na kondycji finansowej przedsiębiorstw. Nie miejmy jednak złudzeń: będzie tylko gorzej, zwłaszcza w kontekście kurczących się naturalnych zapasów czy to węgla, czy ropy naftowej.

Przedsiębiorstwo, które stoi przed decyzją o kierunku modernizacji kotłowni, powinno wziąć pod uwagę także przyszłą sytuację na rynku energii. Biomasa ma tę przewagę nad innymi nośnikami, że jest odnawialna, a Polska należy do jej czołowych producentów. Tym samym inwestycja w kocioł zasilany biomasą jawi się jako rozsądna i ekonomicznie uzasadniona.

Ograniczenie kosztów obsługi

Ten argument trafi do przedsiębiorców, którzy dziś są zmuszeni do utrzymywania etatu palacza lub też delegowania pracowników do obsługi kotłowni. W oczywisty sposób wpływa to na ograniczenie wydajności załogi, a także obciąża budżet firmy. Tymczasem nowoczesny kocioł zasilany biomasą jest w dużej mierze całkowicie bezobsługowy. Czynności eksploatacyjne ograniczają się tylko do uzupełniania zasobnika (można to zautomatyzować) oraz okresowego usuwania ekologicznego popiołu, który może zostać powtórnie wykorzystany.

Nie ma zatem wątpliwości, że kocioł na biomasę jest bardzo dobrym wyborem dla firmy, którą niedługo czeka proces modernizacji kotłowni. Potwierdza to też rosnące zainteresowanie tą technologią wśród polskich przedsiębiorców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie