Modernizacja kotłowni w domu jednorodzinnym: kiedy trzeba się na nią zdecydować?

Antoni Kwapisz
29.09.2020

Modernizacja kotłowni to bardzo odpowiedzialny, czasochłonny i zwykle kosztowny proces. Nic dziwnego, że prywatni właściciele domów jednorodzinnych bardzo rzadko się na to decydują, nawet przy okazji kapitalnego remontu części mieszkalnej. Bywają jednak sytuacje, gdy nie ma innej możliwości i zwyczajnie trzeba w taką modernizację zainwestować. Konkretne przypadki omawiamy w naszym poradniku.

Zmiana źródła ogrzewania

Jest to najbardziej oczywisty powód, dla którego należy zdecydować się na kompleksową modernizację kotłowni. Zwłaszcza wtedy, gdy zamieniamy źródło niskotemperaturowe (np. kocioł gazowy) na wysokotemperaturowe (np. kocioł pelletowy). Sama wymiana kotła to za mało – niezbędne jest również przeorganizowanie kotłowni w taki sposób, aby znajdujące się w niej instalacje gwarantowały wysoki poziom niezawodności i bezpieczeństwa.

Awaria kotła

Przykra i kłopotliwa sytuacja, która może być dobrym powodem do przeprowadzenia zaawansowanej modernizacji kotłowni. Nierzadko zdarza się, że dopiero awaria urządzenia grzewczego odsłania ewidentne błędy wykonawcze – np. brak skutecznego wentylacji, nieprawidłowe podłączenia, słabą jakość armatury hydraulicznej etc. W takiej sytuacji doświadczony instalator powinien przeprowadzić audyt kotłowni i zaproponować wprowadzenie zmian, które zapobiegną kolejnym awariom w przyszłości.

Niska efektywność energetyczna kotłowni

Świadczy o tym, że zostały popełnione poważne błędy na etapie projektowania i wykonania kotłowni. W grę może wchodzić chociażby nieodpowiednio dobrane źródło ciepła (za słaby kocioł), jak również nieprawidłowe połączenie kotła z armaturą hydrauliczną. Przykładowo: jeśli zastosujemy niskotemperaturowy kocioł kondensacyjny do systemu opartego na małych grzejnikach, nie da się osiągnąć odpowiedniego komfortu termicznego w domu. Wówczas najrozsądniejszym i najekonomiczniejszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w modernizację kotłowni wraz z wymianą urządzenia grzewczego.

Przestarzała instalacja

Powtarzające się awarie, wycieki, wysokie zużycie paliwa, brak możliwości optymalnego wysterowania instalacji – to wszystko świadczy o tym, że kotłowni powinien się bacznie przyjrzeć specjalista. Są to typowe problemy w starych domach, w których montowano instalacje nieprzystosowane do specyfiki współczesnych urządzeń grzewczych. W takiej sytuacji warto zainwestować w modernizację kotłowni, najlepiej połączoną z wymianą instalacji w budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie