Masz zakład produkujący meble? Zainwestuj w kotłownię do spalania odpadów drzewnych

Antoni Kwapisz
08.05.2018

Choć restrykcyjne prawo unijne nie pozwala już na pełną dowolność w zakresie wykorzystania odpadów z produkcji mebli, to coraz więcej zakładów decyduje się zainwestować we własne instalacje do spalania pozostałości np. po płytach. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, które w niedalekiej perspektywie przekłada się na znaczące oszczędności.

Własna kotłownia do spalania odpadów drzewnych: dlaczego warto?

Przede wszystkim taka kotłownia całkowicie rozwiązuje problem zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych. Duże zakłady produkują ogromne ilości trocin, wiórów, ścinek, płyt wiórowych, fornirów, środków ochrony drewna czy wreszcie samego drewna, którego nie można już wykorzystać.

Zgodnie z przepisami takie odpady należy profesjonalnie zutylizować, co oznacza, że zakład musi ponieść olbrzymi koszt ich transportu do spalarni. Jest to uciążliwe nie tylko z finansowego, ale także logistycznego punktu widzenia.

Właśnie dlatego wiele zakładów produkcji mebli postanawia zainwestować we własne kotłownie, które umożliwiają bieżące spalanie odpadów drzewnych. To rozwiązuje problem ich utylizacji oraz składowania. Dodatkowo taka instalacja może być bardzo efektywnym sposobem na produkowanie energii cieplnej w sezonie grzewczym. Inwestycja szybko się więc zwraca – oczywiście jest to mocno uzależnione od wielkości zakładu i kosztu samej kotłowni.

Ważne

Uruchomienie własnej kotłowni spalającej odpady drzewne wymaga uzyskania stosownych zezwoleń. Nierzadko konieczne będzie też przeprowadzenie konsultacji społecznych, jeśli zakład znajduje się blisko zabudowań mieszkalnych.

O czym należy pamiętać?

Najważniejsze jest prawidłowe zaprojektowanie kotłowni, co należy powierzyć firmie wyspecjalizowanej w instalacjach przemysłowych. Koniecznie trzeba od razu ustalić, jakie odpady docelowo będą spalane w kotłowni: czyste czy może zawierające środki chemiczne. Oba paliwa wymagają bowiem innych kotłów, a co za tym idzie niezbędne jest uzyskanie różnych zezwoleń.

Własna kotłownia na odpady drzewne niewątpliwie jest poważną inwestycją. Biorąc jednak pod uwagę uciążliwości związane z zagospodarowaniem elementów po produkcji mebli, a także skupiając się na kwestiach finansowych, taki wydatek z pewnością może się opłacić i stanowić ważny krok w kierunku unowocześnienia zakładu produkcyjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie