Która kotłownia będzie najtańsza w utrzymaniu nadchodzącej zimy?

Jerzy Biernacki
24.10.2022

Właściciele prywatnych kotłowni mocno trzymają się za portfele. Drastyczne podwyżki dotknęły wszystkie popularne paliwa grzewcze, w tym węgiel, pellet, olej opałowy, gaz ziemny oraz LPG, a także drewno kawałkowane. Jeśli wciąż stoisz przed dylematem wyboru źródła ogrzewania, to być może w podjęciu decyzji pomoże Ci nasz poradnik. Sprawdź, która kotłownia może być najtańsza w utrzymaniu nadchodzącej zimy.

Kotłownia węglowa? Będzie bardzo drogo

Węgiel to król podwyżek, czemu też trudno się dziwić biorąc pod uwagę ograniczoną dostępność surowca. Ceny na składach oscylujące wokół 3000 złotych stały się normą, a zimą może być jeszcze drożej. Dlatego radzimy nawet nie rozważać wyboru kotłowni węglowej – zwłaszcza, że jest nieekologiczna i uciążliwa w użytkowaniu.

Kotłownia olejowa? To już dawno się nie opłaca

Olej opałowy był korzystnym paliwem grzewczym, ale 20 lat temu. Dziś na takie ogrzewanie mogą sobie pozwolić wyłącznie osoby nieliczące się z pieniędzmi lub niemające środków na wymianę kotła. Olej opałowy w tym roku przekroczył cenę 6 złotych za litr, co jest absolutnym szaleństwem. Odradzamy!

Kotłownia gazowa – atrakcyjną alternatywą może być LPG

Gaz ziemny przestał być marzeniem milionów polskich gospodarstw domowych. Wszystko przez ostatnie i wciąż zapowiadane podwyżki. Ciekawą opcją może być natomiast kotłownia przystosowana do zasilania gazem płynnym LPG.

To paliwo ekologiczne, łatwo dostępne, a przy tym wciąż relatywnie niedrogie. Koszt ogrzewania LPG jest porównywalny z gazem ziemnym, o ile posiadamy własny zbiornik i nie musimy kupować gazu od jednego dostawcy.

Drewno kawałkowane najtańsze, ale też najmniej komfortowe

Bezsprzecznie najtańszym sposobem na ogrzanie domu tej zimy będzie kocioł na drewno kawałkowane lub po prostu kominek. Problem w tym, że mamy tutaj do czynienia z wyjątkowo uciążliwym systemem grzewczym, który wymaga stałego doglądania i ręcznego uzupełniania paliwa. Warto więc zastanowić się nad tym, czy ważniejsze są niskie koszty, czy może jednak także komfort.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie