Kto powinien zbudować Twoją kotłownię? Podstawowe kryteria wyboru wykonawcy

Antoni Kwapisz
24.01.2019

Kotłownia to serce każdego zakładu przemysłowego. Bez niej nie ma ciepła, a więc także produkcji. W wielu zakładach kotłownie produkują też energię wykorzystywaną do pracy maszyn – przykładem mogą być kotły parowe. Nie ma zatem wątpliwości, że kotłownia powinna zostać dobrze zaprojektowana i jeszcze lepiej zbudowana. Komu należy zlecić takie prace? Wymieniamy najważniejsze kryteria wyboru firmy wykonawczej.

Najpierw oceniamy doświadczenie

I tutaj bardzo istotne jest to, czy firma ma doświadczenie w budowaniu kotłowni przemysłowych. Co prawda podstawy rzemiosła instalacyjnego są dokładnie takie same dla kotłowni domowych, ale jednak zakres prac i odpowiedzialność za ich efekt są nieporównywalnie większe w kotłowniach obsługujących przedsiębiorstwa czy duże obiekty użyteczności publicznej.

Zbierając oferty warto więc poprosić zainteresowane firmy o to, aby udostępniły przykłady zrealizowanych inwestycji. Idealnie będzie skontaktować się z ich użytkownikami, którzy potwierdzą kompetencje wykonawcy (lub wprost przeciwnie).

Sama instalacja? To trochę za mało

Bardzo rozsądnie będzie powierzyć kompleksowe prace jednej firmie. Oznacza to, że ten sam wykonawca powinien przygotować projekt kotłowni, dostarczyć odpowiednie urządzenie grzewcze, a następnie wszystko podłączyć i oddać do eksploatacji. Dlaczego to takie ważne? Z kilku powodów:

  1. Bezpieczeństwo – gdy za każdy etap realizacji odpowiada jedna firma, ryzyko popełnienia kardynalnych błędów jest znacznie mniejsze.
  2. Korzystna cena – zlecając prace od A do Z można wynegocjować lepsze warunki (wykonawcom też zależy na dużych zleceniach).
  3. Gwarancja – skoro kotłownię zaprojektowała, wykonała i uruchomiła jedna firma, nie dojdzie do efektu tzw. „spychologii” i zrzucania odpowiedzialności za ewentualne błędy na innych.

Ponadto wykonawca może pełnić później rolę serwisanta kotłowni, co jest bardzo wygodne dla właściciela.

Podejście do klienta

Trudno to oczywiście „zmierzyć”, ponieważ dobry wykonawca wcale nie musi być niezwykle elokwentny i wylewny. Ważne, aby nie podchodził do realizacji w sposób schematyczny. Pierwsze spotkanie powinno polegać na przedstawieniu swoich oczekiwań i potrzeb. Wykonawca musi to przeanalizować i zaproponować klientowi rozwiązania idealnie dopasowane do specyfiki jego przedsiębiorstwa.

Zbyt często zdarza się natomiast, że wykonawcy próbują „wciskać” klientom to, co akurat mają w magazynie, nie zważając na to, że takie rozwiązanie może się kompletnie nie sprawdzić w danym środowisku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie