Krzywa grzewcza w kotle gazowym – co trzeba o tym wiedzieć?

Mariusz Siwko
27.08.2024

Krzywa grzewcza to ważny parametr serwisowy, który ma istotny wpływ na pracę kotła gazowego. Jest to wykres, który pokazuje zależność między temperaturą zewnętrzną a temperaturą zasilania instalacji centralnego ogrzewania (c.o.). Krzywa grzewcza pozwala na dopasowanie temperatury wody grzewczej do aktualnych warunków pogodowych i tym samym na utrzymanie stałej, komfortowej temperatury wewnątrz budynku, przy jednoczesnym zachowaniu jak najniższego zużycia gazu.

Jak działa krzywa grzewcza?

Krzywa grzewcza przedstawia, jak powinna zmieniać się temperatura zasilania instalacji c.o. w zależności od temperatury zewnętrznej.

Przykładowo: w chłodniejsze dni kocioł zwiększa temperaturę wody zasilającej instalację, aby zapewnić odpowiednie ogrzewanie. Z kolei w cieplejsze dni temperatura zasilania jest obniżana, aby zapobiec przegrzewaniu wnętrza i niepotrzebnemu wzrostowi zużycia paliwa.

Dostosowanie krzywej grzewczej

Ustawienie krzywej grzewczej zależy od specyfiki budynku i systemu grzewczego. Wstępne ustawienie krzywej może wymagać korekty po kilku dniach użytkowania. Czynność tę przeprowadza serwisant urządzenia grzewczego.

Gdy okaże się, że np. pomieszczenia są przegrzewane, obniżamy krzywą z np. 0,4 na 0,3, co od razu powoduje spadek temperatury zasilania.

W nowoczesnych kotłach gazowych za sterowanie krzywą grzewczą odpowiada automatyka pogodowa, co jest bardzo wygodne dla właścicieli, obniża koszty serwisowe oraz pozwala ograniczyć czynności obsługowe przy kotle do absolutnego minimum.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie