Kotły z palnikami - Retortowe

Marek Szydełko
25.07.2015

Kocioł retortowy to kocioł z automatycznym podajnikiem i zasobnikiem na paliwo, posiadający palenisko bezrusztowe, dzięki któremu spalana jest porcja paliwa wymagana do osiągnięcia danej temperatury. Spalanie odbywa się w sposób ciągły i bezdymny, co podnosi wydajność i obniża emisję szkodliwych substancji.

Obsługa urządzenia ogranicza się do napełniania co kilka dni podajnika i usuwania popiołu. Kluczowymi elementami w budowie kotłów retortowych jest podajnik paliwa i palnik retortowy. Pierwszy z nich zbudowany jest z motoreduktora i ślimaka, które współpracując dostarczają paliwo do palnika retortowego. Kierowane jest ono do górnej części palnika i spalane. Powietrze do spalania dostarczane jest przez wentylator połączony z systemem kanałów.

Wydajność urządzenia zależy od jakości poszczególnych elementów, a zwłaszcza od materiału, z którego zbudowany jest palnik. Za trwalsze uważa się elementy wykonane z żeliwa. Sprawność tego typu urządzeń szacuje się na ponad 84%. Charakteryzuje je również oszczędność paliwa rzędu 40% w stosunku do tradycyjnych kotłów.

W niektórych kotłach zastosowano palenisko z obrotowym talerzem i zgarniaczem spieczonego popiołu, dzięki czemu są one samoczyszczące. Kotły retortowe przeznaczone są do spalania węgla typu ekogroszek, który dzięki niskiej zawartości siarki i popiołów uważane jest za proekologiczny.

Wydajność, ekologiczność, łatwość obsługi i komfort użytkowania to największe zalety urządzeń retortowych. Dochodzi do tego funkcjonalny system sterowania umożliwiający dostrojenie procesu grzewczego do potrzeb użytkownika.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie