Kotły wodne niskotemperaturowe

Maciej Piwowski
25.07.2015

Kocioł niskotemperaturowy to nowoczesny kocioł wodny, funkcjonujący w oparciu o zmienną temperaturę wody kotłowej. Jest odpowiedni w przypadku zastosowania niskotemperaturowego systemu grzewczego i pozwala zaoszczędzić 5-10% kosztów ogrzewania. Jego sprawność oszacowano na 95-96%.

Posiada system regulacji pogodowej zależnej od temperatury zewnętrznej, dzięki czemu temperatura wody w tego rodzaju kotłach automatycznie dopasowuje się do temperatury na zewnątrz. W wyniku pracy kotła otrzymywana jest woda o temperaturze nie większej niż 75°C, która może obniżyć się do 40°C bez ryzyka korozji i uszkodzenia urządzenia.

Układ taki redukuje znacznie stratę powierzchniową, kominową i stratę na wystyganie, a także zmniejsza zużycie paliwa i zanieczyszczenie środowiska. Istnieją również kotły bez ograniczenia dolnej temperatury, co pozwala im wyłączyć się całkowicie w momencie ustania zapotrzebowania na ciepło i w konsekwencji jeszcze bardziej obniża zużycie paliwa bez szkody dla jakości działania kotła. System niskotemperaturowy przystosowany jest do współpracy z kotłem kondensacyjnym i pompą ciepła.

W przypadku kotła wysokotemperaturowego temperatura wody zasilającej wynosi 80°C. Przeznaczone są zaś do współpracy z kotłami na paliwa stałe i grzejnikami. Zarówno kotły wysokotemperaturowe jak i niskotemperaturowe nadają się do współdziałania z kotłami gazowymi i olejowymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie