Kotły - Spalanie górne

Mateusz Rąbalski
25.07.2015

Kocioł ze spalaniem górnym jest jednym z najtańszych, najprostszych i najpopularniejszych kotłów na paliwo stałe. Jego komora załadunkowa jest jednocześnie komorą spalania, dlatego paliwo bardzo szybko zaczyna się żarzyć, dzięki czemu urządzenie w krótkim czasie osiąga swoją maksymalną moc.

Proces spalania obejmuje ponadto całość paliwa znajdującego się w komorze spalania. Ich sprawność oszacowano na 75% z tendencją spadkową, czyli stosunkowo nisko w porównaniu chociażby z kotłami gazowymi. Czas pracy na pojedynczym załadunku to 8-10 godzin.

Urządzenia z górnym spalaniem nie mają efektywnych systemów regulacji spalania, choć możliwe jest zastosowanie miarownika ciągu dopasowującego ilość powietrza do temperatury wody. Im więcej powietrza, tym szybsze spalanie i wydzielanie ciepła. Do regulacji obiegu wody, a w efekcie również ciepła, w nieżeliwnych kotłach tradycyjnych montuje się pompę obiegową.

Kotły tego typu cechuje wysoka temperatura spalin, co eliminuje problemy z ciągiem kominowym – jest zawsze odpowiedni. Nie występuje również ryzyko powstawania skroplin, dzięki czemu nie trzeba używać wkładów kominowych z kwasoodpornej stali. Kotły z górnym spalaniem osiągają najlepszą wydajność przy spalaniu węgla i koksu. Nie zaleca się ich do spalania drewna.

Użytkowanie tego rodzaju urządzeń wymaga uzupełniania paliwa kilka razy dziennie, codziennego rozpalania, usuwania popiołu oraz regularnego czyszczenia wymiennika i kanałów spalinowych z sadzy i smoły. Mogą służyć za uzupełnienie do ogrzewania gazowego lub olejowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie