Kotły spalające pellet – hit na polskim rynku

Jerzy Biernacki
26.07.2015

Ceny paliw kopalnych, a także gazu ziemnego, propanu, oleju opałowego i przede wszystkim energii elektrycznej, szybują w górę od lat i nic nie wskazuje na to, aby coś miało ten trend odwrócić. Nic dziwnego, że coraz częściej szukamy tańszych rozwiązań. Biomasa idealnie wpasowuje się w tę niszę. A hitem ostatnich lat jest szczególnie pellet.

Dlaczego pellet jest dobrym paliwem?

Pellet to nic innego, jak sprasowane pod dużym ciśnieniem trociny. Dzięki ściskaniu, te niepozorne, małe wałki, osiągają bardzo wysoką kaloryczność. Co ważne dla wielu inwestorów, pellet jest paliwem ekologicznym i bardzo czystym. W wyniku jego spalania powstaje mało popiołu, który następnie można z powodzeniem wykorzystać w roli nawozu.

Spaliny, które wydobywają się z komina kotłowni pelletowej, również są przyjazne środowisku. To tylko skrót myślowy, ale wyobraźmy sobie, że spalanie pelletu jest w praktyce równoznaczne spalaniu suchego drewna. A jednak bardziej ekonomiczne.

Kocioł spalający pellet musi być do tego stworzony
o kotłach na pellet dodatkowe informacje: http://www.grasenergia.pl/kotly-na-biomase/p,357,kotly-na-pellet-brykiet.html

Aby w pełni wykorzystać możliwości pelletu, potrzebny jest specjalny kocioł. Inwestorzy, którzy próbowali używać tego paliwa w kotłach węglowych, szybko przekonali się, że to nie jest dobra droga.

Przede wszystkim kotły na pellet są przystosowane do spalania paliw suchych. Zalecana wilgotność biomasy, nie powinna przekraczać 15%. Zalecana jest o 10% niższa.

Ważną kwestią jest sposób podawania paliwa do kotła pelletowego. W przypadku małych urządzeń, najczęściej użytkownicy zasypują do 200 kilogramów paliwa. Jeśli natomiast mówimy o urządzeniach dużej mocy, spotykanym rozwiązaniem jest stosowanie silosów.

Kotły na pellet uzyskują najwyższą sprawność

Trzeba pamiętać o tym, że biomasa jest tanim, ekologicznym, ale jednak dużo mniej kalorycznym paliwem, w stosunku chociażby do węgla. W przypadku pelletu można sobie z tym poradzić. Najlepsze kotły, np. te typu KNP, osiągają sprawność do 90%. To znakomity wynik, który oznacza, że aż 90% energii wytworzonej ze spalania pelletu, jest przekazywane do odbiorników ciepła.

Aby osiągnąć taki wynik, konieczne jest zastosowanie dobrej jakości materiałów stalowych, ale przede wszystkim palnika, który pozwoli w pełni dopalać paliwo i zabezpieczy przed powstawaniem np. spieków. Na to jednak duży wpływ ma również jakość samego pelletu

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie