Kotły na paliwo stałe: Węgiel brunatny

Maciej Piwowski
25.07.2015

Węgiel brunatny odznacza się mniejszą wartością opałową niż węgiel kamienny, zawiera mniej wody, siarki i zanieczyszczeń a także jest tańszy. Sprzedawany jest głównie w formie brykietów i stosowany raczej jako paliwo zastępcze.

Mimo to automatyczne kotły na węgiel brunatny zyskują na popularności. Spala się w nich najczęściej węgiel brunatny o granulacji 5-20 mm. Mechanizm działania kotłów tego typu jest dość specyficzny. Głównym elementem składowym, na którym odbywa się proces spalania, jest obrotowy ruszt, sterowany automatycznie w zależności od potrzeb użytkownika.

Po rozpaleniu, żar w kotle utrzymuje się przez kilka dni, nie ma zatem potrzeby codziennego uzupełniania paliwa. Dzięki automatyce nie ma również konieczności „pilnowania” kotła, urządzenie samo dobiera odpowiednią ilość węgla do uzyskania wymaganej temperatury. Pod względem emisji sadzy i spalin nowoczesne urządzenia spełniają normy ekologiczne, a utrzymanie ich w czystości nie nastręcza wielu problemów. Sprawność automatycznych urządzeń opalanych węglem brunatnym ocenia się na 75-85%.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie