Ekogroszek, czyli uszlachetniony węgiel kamienny o granulacji 5-25 mm, jest w chwili obecnej jednym z najtańszych paliw energetycznych. Dzięki niskiej zawartości siarki (<0,6%) uważany jest za proekologiczny. Na jego popularność wpłynęło zaostrzenie norm emisji zanieczyszczeń do atmosfery i wynikająca z tego konieczność zastosowania mniej szkodliwych paliw. Wartość opałowa ekogroszku wynosi 26-27 MJ/kg.
Do spalania tego rodzaju paliwa najlepiej nadają się kotły z paleniskiem retortowym – nowoczesne i proste w obsłudze. Spalanie odbywa się w nich bez przerw w całym okresie grzewczym i jest niemal bezdymne. Kotły te są łatwe do utrzymania w czystości i mogą mieć zainstalowany drugi ruszt na wypadek ewentualnej awarii. Zbudowane są z części grzewczej i zasobnika na paliwo, połączonych podajnikiem ślimakowym lub szufladkowym. Na ich wyposażenie składa się: wentylator, defektor spalin i sterownik elektroniczny. Dodatkowo można podłączyć regulator pokojowy. Ich obsługa polega na napełnianiu zasobnika i okresowym oczyszczaniu z popiołów. Posiadają również możliwość regulacji mocy w przedziale od 30 do 100%.
Mówiąc krótko, kotły przystosowane do spalania ekogroszku polecane są ze względu na ekologiczność, oszczędność, bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Ich cena kształtuje się na poziomie 7-10 tys. złotych.