Kotły na paliwo stałe: Drewno i biomasa

Krzysztof Jagielski
25.07.2015

Kocioł zgazowujący to kocioł przeznaczony do spalania drewna i biomasy. Dostarcza energię cieplną na potrzeby zarówno centralnego ogrzewania jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Proces spalania przebiega przy dokładnie zamkniętej komorze i zamkniętym przewodzie kominowym w trzech fazach. Na początku w komorze zgazowania drewno jest dosuszane i odgazowywane (zgazowywana jest celuloza), w wyniku czego wydzielany jest gaz drzewny. Następnie gaz ten jest spalany w temperaturze ok. 1200°C, a na końcu dopalane są cząstki zawarte w spalinach, po czym następuje przekazanie ciepła wodzie cyrkulującej w wymienniku.

Sprawność tego rodzaju kotłów oszacowano na 90%. Spalanie jednej porcji drewna zajmuje zaś od kilku do kilkunastu godzin. Kotły typu zgazowującego charakteryzuje pełna automatyka sterowania, odporność na wysokie temperatury, a także duża ilość elementów ceramicznych pełniących funkcję katalizatorów. Materiałem ceramicznym wyłożona jest na przykład komora spalania. Ich najsłabszą stroną jest wysoki koszt zakupu i ograniczenie do jednego paliwa - drewna, które w dodatku musi być dobrze wysuszone, jeśli użytkownik chce osiągnąć pełną wydajność urządzenia i go nie uszkodzić.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie