Kotły (na paliwo) elektryczne

Maciej Piwowski
25.07.2015

Kocioł elektryczny to kocioł, w którym źródłem ciepła jest podłączona do instalacji elektrycznej grzałka – drut oporowy z metalu w miedzianej, mosiężnej lub stalowej osłonie zabezpieczającej drut przed kontaktem z wodą.

Moc kotła zależy od ilości grzałek. Gdy jest ich kilka, włączają się stopniowo, stosownie do zapotrzebowania na ciepło. Proces ten jest sterowany automatycznie.

Na wyposażenie urządzenia składa się również: programator czasowy regulowany przez użytkowników (opcjonalnie); przeponowe naczynie wzbiorcze, pompa obiegowa, zawór bezpieczeństwa, termostaty i ograniczniki poboru prądu. Dodatkowo może zawierać układ przeciwzamarzaniowy. W przypadku kotła o niskiej mocy odpowiednie jest zasilanie prądem jednofazowym 230 V, zaś urządzenia wysokiej mocy wymagają zasilania prądem trójfazowym. Najczęściej są to urządzenia wiszące, jedno lub dwufunkcyjne.

Kotły elektryczne uważane są za najmniej kłopotliwe, ale najdroższe w eksploatacji i instalacji. Odznaczają się dużą sprawnością, czystością, estetyką i małymi wymiarami. Jedną z ich największych zalet jest brak emisji spalin, a co za tym idzie brak potrzeby ich odprowadzania. Nie wymagają również nawiewu i wentylacji oraz sezonowych przeglądów. Nie stwarzają zagrożenia zaczadzeniem ani wybuchem. Ich największą wadą jest wysoki koszt eksploatacji.

Choć sama instalacja jest tańsza niż w przypadku kotłowni gazowych, olejowych czy na paliwa stałe, prąd jest obecnie najdroższym źródłem energii. Stosowane są przeważnie w wodnych instalacjach c.o. zaopatrzonych w grzejniki płytowe lub konwekcyjne. Sprawdzają się w obiektach, gdzie nie jest możliwa tradycyjna instalacja grzewcza, np. ze względu na ograniczone miejsce, brak dostępu do gazu i brak możliwości składowania paliwa.

Kotły elektryczne mogą funkcjonować samodzielnie lub współdziałać z urządzeniami innego typu: kotłami gazowymi, olejowymi, na paliwo stałe, kolektorami słonecznymi lub pompami ciepła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie