Kotły jednofukcyjne

Mateusz Nowak
25.07.2015

Kocioł jednofunkcyjny to kocioł gazowy lub olejowy służący do ogrzewania wody na potrzeby centralnego ogrzewania. Można do niego podłączyć zasobnik ciepłej wody użytkowej (C.W.U.) a także alternatywne źródło ciepła np. z kominka lub kolektorów solarnych, dzięki czemu możliwe jest wygodne użytkowanie kilku odbiorników ciepłej wody. Kotły jednofunkcyjne ze względu na sposób montażu dzielą się na wiszące i stojące.

Do kotłów stojących stosuje się zasobniki stojące, natomiast do kotłów wiszących - opcjonalnie zasobnik wiszący lub stojący. Najczęściej wyposażone są w pompę obiegową i naczynie przeponowe, posiadają też automatyczną regulację, która współdziała z termostatem pokojowym. Stworzone zostały na potrzeby ogrzewania obiektów o kubaturze do 750 m3 przy standardowym ociepleniu.

Kotły jednofunkcyjne, a zwłaszcza modele z dołączonymi zasobnikami c.w.u., należy montować w specjalnie wydzielonym pomieszczeniu. Rozmiar zasobników podłączonych do kotłów jednofunkcyjnych waha się od kilkudziesięciu do kilkuset litrów (50 – 300 l) i dobierany jest odpowiednio do zapotrzebowania na wodę.

Podczas użytkowania kotła jednoczesny pobór ciepłej wody przez kilka osób nie skutkuje wyraźnym zmniejszeniem strumienia ani ochłodzeniem wody.

Przy odpowiedniej cyrkulacji ciepła woda uzyskiwana jest błyskawicznie, przez co nie odnotowuje się dużych strat wody. Nieduży pobór ciepłej wody nie powoduje natychmiastowego uruchomienia kotła, lecz wykorzystywana jest woda z zasobnika. Instalacja kotłów jednofunkcyjnych jest bardziej skomplikowana niż w przypadku urządzeń dwufunkcyjnych. Zajmuje on też więcej miejsca i jest droższy. Jeśli chodzi o moc urządzenia, dobierana jest na podstawie strat cieplnych budynku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie