Kotły energetyczne zasilane pelletem zyskują na popularności. Jaki jest powód?

Maciej Piwowski
02.01.2019

Pellet zrobił w Polsce wielką karierę, jednak do tej pory był kojarzony głównie z instalacjami domowymi. Tymczasem coraz częściej na montaż kotła energetycznego zasilanego pelletem decydują się także zakłady przemysłowe, szkoły, obiekty użyteczności publicznej czy urzędy. Nie ma w tym oczywiście przypadku. Z czego bierze się rosnąca popularność pelletu jako paliwa energetycznego?

Cena

Choć pellet nie należy do najtańszych paliw, to w porównaniu z węglem czy drewnem opałowym wypada całkiem korzystnie. Co ważne, jego cena rynkowa nie jest tak mocno narażona na wahania spowodowane np. spekulacjami. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pellet jest paliwem łatwo dostępnym w naszym kraju – produkują go chociażby zakłady zajmujące się przetwórstwem drzewnym.

Łatwość załadunku

To jeden z największych atutów pelletu, który docenili już inwestorzy prywatni, a teraz ich śladem idą także np. firmy. Załadunek pelletu nie nastręcza żadnych problemów, bo podstawowym elementem wyposażenia nowoczesnego kotła energetycznego jest pojemny zasobnik. W zależności od potrzeb można go umieścić poza budynkiem lub na wyższej kondygnacji i w ten sposób zapewnić sobie bardzo długą stałopalność kotła. W większości przypadków wystarczy jeden załadunek przed sezonem grzewczym.

Banalna obsługa

W praktyce kotły energetyczne zasilane pelletem można określić mianem bezobsługowych. Są to bardzo nowoczesne konstrukcje, które nie wymagają interwencji użytkownika. Całym procesem spalania i dozowania paliwa zarządza elektronika. Obsługa ogranicza się więc do okazjonalnego usuwania popiołu, który jest na tyle czysty, że można go po prostu wysypać na tereny zielone wokół budynku. Pod tym względem pellet zdecydowanie dystansuje inne paliwa stałe, na czele z węglem kamiennym.

Ekologia

Mogłoby się wydawać, że nie ma ona znaczenia dla właścicieli instalacji przemysłowych, ale jest zupełnie inaczej. Nowoczesny biznes musi brać pod uwagę względy ekologiczne, ponieważ jest niemal pewne, że w niedalekiej przyszłości właściciele nieekologicznych instalacji grzewczych czy energetycznych zostaną obciążeni dodatkowymi podatkami. W sytuacji, gdy w firmie i tak trzeba przeprowadzić modernizację kotłowni, przedsiębiorcy decydują się więc postawić na rozwiązania proekologiczne, co jest bardzo rozsądną inwestycją.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o znakomitej użyteczności tego paliwa. Kocioł pelletowy może zasilać praktycznie dowolny obiekt, gwarantując przy tym odpowiednią wydajność i bezproblemową obsługę. Wszystko to wyjaśnia, skąd bierze się tak wyraźny wzrost zainteresowania tą technologią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie