Kocioł dwufunkcyjny to kocioł gazowy lub olejowy przeznaczony do podgrzewania wody na potrzeby centralnego ogrzewania (c.o.), a także podgrzewania ciepłej wody użytkowej (c.w.u.), dzięki czemu nie potrzebny jest dodatkowy zasobnik podgrzewający ciepłą wodę użytkową.
Jego konstrukcja polega na tym, że w momencie odkręcenia kranu z ciepłą wodą, przestawia się z podgrzewania wody dla c.o. na przygotowanie wody użytkowej. Kotły dwufunkcyjne występują w postaci kotłów wiszących.
Do ich zalet zaliczyć można z pewnością wymiary, które są mniejsze niż w przypadku kotłów jednofunkcyjnych. Dzięki temu urządzenia nie wymagają oddzielnego pomieszczenia. Atutem jest również nieskomplikowany montaż, gdyż nie potrzebują dodatkowego zasobnika c.w.u., a także niższy koszt instalacji i samego urządzenia kotłowego.
Dwufunkcyjne kotły mają też swoje słabe strony. Maksymalna wydajność i ciśnienie osiągane są jedynie podczas użytkowania ciepłej wody przez jedną osobę (jeden odbiornik). Pobór wody przez kilka osób w tym samym czasie powoduje osłabienie strumienia i ochłodzenie wody. Do ogrzania wody urządzenie potrzebuje około 30 sekund, a minimalny pobór ciepłej wody skutkuje natychmiastowym uruchomieniem kotła.
Aby zminimalizować straty zimnej wody podczas nagrzewania, należy ustawić urządzenie kotłowe jak najbliżej głównego punktu jej poboru. Dla uzyskania oczekiwanej ilości ciepłej wody użytkowej, kocioł musi mieć odpowiednią moc, od której zależy jego wydajność.