Kotły bezwalczakowe: Kocioł Ramzina

Jerzy Biernacki
25.07.2015

Kocioł Leonida Ramzina jest kotłem przepływowym dwukanałowym, w którym palenisko pyłowe znajduje się w lewym ramieniu kotła, a drugi przelot spalin w prawym.

Pompa zasilająca tłoczy w nim do podgrzewacza wodę, która ogrzewana jest do 230°C i przechodzi do rur dolnej powierzchni opromieniowanej, tworzących ekran wodny. Czołowa i tylna ściana komory paleniskowej mają poziomy układ rur, w ścianach bocznych zaś rury wznoszą się skośnie do góry. W rurach tych woda osiąga temperaturę wrzenia uwarunkowaną danym ciśnieniem i zamienia się w parę nasyconą.

Następnie mieszanina wodno-parowa przechodzi do rur w strefie przejściowej, gdzie zachodzi całkowite odparowanie wody oraz wytwarza się sól. Nasycona lub lekko przegrzana para trafia z kolei do przegrzewacza, gdzie przegrzewa się, osiągając temperaturę 500°C. W prawym ramieniu kotłów tego typu zainstalowany jest dwustopniowy podgrzewacz pary.

Kotły Ramzina przeznaczone są do spalania pyłu węglowego. Ich obsługa jest zmechanizowana i zautomatyzowana, a regulacja zasilania następuje samoczynnie w zależności od ilości pobieranej pary. Zaletami kotłów tego typu są: wysoka sprawność (90%), spore natężenie powierzchni ogrzewalnej, brak walczaków, prosta obsługa i niskie koszty eksploatacji, możliwość stosowania paliwa gorszego gatunku, mała przestrzeń wodna i krótki czas uruchamiania.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.