Kotłownie na biomasę: wybór nie tylko do domów jednorodzinnych

Antoni Kwapisz
14.03.2019

Kocioł na biomasę to coraz częściej wybierane źródło ciepła do ogrzewania domów jednorodzinnych. Prywatni inwestorzy doceniają zarówno niskie koszty eksploatacji, jak i wysoki komfort obsługi oraz względy ekologiczne. Warto zatem wiedzieć, że kotłownie na biomasę wcale nie są zarezerwowane wyłącznie dla budownictwa jednorodzinnego. Z powodzeniem stosuje się je także w wielu innych obiektach. Kilka przykładów wymieniamy w naszym artykule.

Obiekty użyteczności publicznej

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim urzędy, baseny i inne obiekty sportowe. Zarządcy takich budynków z reguły decydują się na wybór kotła na biomasę przy okazji modernizacji kotłowni. Pamiętajmy, że nie wszystkie gminy w Polsce są już zgazyfikowane. Kocioł zasilany np. pelletem gwarantuje bezobsługowość, rozsądne koszty oraz coś, na co samorządy (zwłaszcza korzystające z unijnego dofinansowania) muszą dziś zwracać baczną uwagę: ekologiczność.

Zakłady produkcyjne

Według opinii firmy specjalizującej się w produkcji kotłów Schmid Polska - kotłownia na biomasę to bardzo popularne rozwiązanie wśród polskich przedsiębiorców. Taki kocioł świetnie sprawdzi się w każdym zakładzie produkcyjnym, zapewniając nieprzerwane dostawy ciepła i nie wymagając przy tym zaawansowanych czynności obsługowych. Warto podkreślić, że kotły na biomasę mogą osiągać bardzo wysokie moce, dlatego dobranie odpowiedniego urządzenia do obsługi nawet dużego zakładu nie stanowi problemu dla renomowanego producenta.

Szkoły, przedszkola

Na wybór kotła zasilanego biomasą najczęściej decydują się placówki oświatowe, które nie mają dostępu do sieci gazowej, a z różnych powodów nie chcą lub nie mogą dłużej korzystać z kotła węglowego czy olejowego (najczęściej chodzi o koszty oraz konieczność zmodernizowania kotłowni). W takiej sytuacji kocioł biomasowy jest idealnym wyborem, również z punktu widzenia bezpieczeństwa i komfortu dzieci – taki kocioł nie emituje szkodliwych gazów.

Osiedla domów jednorodzinnych

Deweloperzy mają coraz mniejszy wybór atrakcyjnych gruntów w zurbanizowanych częściach miast i gmin. Muszą więc przenosić się na tereny o słabej infrastrukturze, co oczywiście wiąże się z koniecznością zastosowania alternatywnych rozwiązań grzewczych. Pompa ciepła? Droga inwestycja i niepewny koszt eksploatacji. Kocioł olejowy? Bardzo wysokie koszty dla mieszkańców. Kocioł na np. pellet jest w tym kontekście złotym środkiem.

Do zasilania całego osiedla można wykorzystać jeden kocioł przemysłowy. Z perspektywy dewelopera dużą zaletą będzie tani serwis takiego urządzenia i możliwość zastosowania bardzo pojemnego zasobnika na paliwo, który powinien zapewnić stałopalność kotła nawet przez cały sezon grzewczy.

Budynki wielorodzinne

Zarówno te nowobudowane, jak i modernizowane. Budynkami wielorodzinnymi coraz częściej zarządzają wspólnoty mieszkaniowe, których celem jest wybór źródła ciepła gwarantującego niskie koszty stałe oraz łatwą obsługę. Kocioł na biomasę, zwłaszcza pelletowy, idealnie wpisuje się w te oczekiwania. Nie bez znaczenia będzie również fakt, że koszt budowy kotłowni na biomasę jest porównywalny z kotłownią węglową czy gazową.

Jak widać zastosowanie kotłów na biomasę jest bardzo szerokie i będzie to dobry wybór nie tylko do domu jednorodzinnego, ale też wielu innych obiektów. Biomasa to paliwo odnawialne i łatwo dostępne, co sprawia, że inwestycja w kotłownię zasilaną biomasą drzewną jest wybitnie przyszłościowa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie