Kotłownia na biomasę: o czym należy pamiętać na etapie jej projektowania?

Mateusz Nowak
08.05.2018

Kotłownia na biomasę jest bardzo dobrym rozwiązaniem nie tylko dla prywatnych inwestorów, ale także zakładów produkcyjnych i oczywiście elektrowni. Spalanie lub współspalanie naturalnego paliwa, jak pellet, słoma czy zrębki, to znakomity sposób na oszczędności oraz przyczynienie się do poprawy jakości powietrza w naszym kraju. Wielu inwestorów jest zainteresowanych tą technologią, ale trzeba pamiętać, że efektywność kotłowni na biomasę w głównej mierze zależy od prawidłowego projektu, przewidującego kilka istotnych czynników. O czym należy szczególnie pamiętać?

Dobór kotła

Podstawowym kryterium wyboru nie powinna być cena urządzenia, ale przede wszystkim rodzaj paliwa, jakiego zamierzamy używać w kotłowni. Kocioł dobiera się pod kątem m.in. wilgotności i granulacji biomasy.

Podstawowy podział to:

  • Kotły na paliwo suche – czyli takie, którego wilgotność nie przekracza 30%
  • Kotły na paliwo mokre – chociażby świeżą zrębkę czy niesezonowane drewno

Bardzo ważne jest to, że oba typy kotłów nie są zamienne. Inwestor musi więc od razu wiedzieć, jakiego paliwa będzie używać. Spalanie mokrej biomasy w kotle na paliwo suche spowoduje znaczy spadek sprawności urządzenia. Z kolei spalanie suchej biomasy w kotle na paliwo mokre może się wiązać z ponadnormatywnym wzrostem temperatury gazów, przez co urządzenie będzie emitować zbyt duże ilości np. tlenków azotu.

Granulacja paliwa

To drugi, obok poziomu wilgotności, najważniejszy parametr, od którego zależy dobór kotła na biomasę. Jeśli zamierzamy stosować paliwo o małej granulacji (np. pellet, trociny czy wióry), to najlepszym rozwiązaniem będzie kocioł z podajnikiem ślimakowym.

Jeśli natomiast w kotłowni ma być spalana biomasa niekonfekcjonowana (chociażby zrębki), to zaleca się wybór urządzenia z podajnikiem łańcuchowym (tzw. redlerem) lub popychaczem hydraulicznym podającym paliwo prosto do paleniska.

Dostęp do paliwa

Aby inwestycja w kotłownię na biomasę miała sens ekonomiczny, niezbędne jest ustalenie, do jakiego rodzaju paliwa mamy najłatwiejszy (czyli najtańszy) dostęp. To w dużej mierze zależy od regionu kraju. Na terenach rolniczych z reguły nie ma problemu z dostępnością słomy, dlatego kotły na to paliwo cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem inwestorów.

Należy jednak pamiętać, że słoma jest dość specyficznym paliwem, charakteryzującym się niską temperaturą topnienia popiołu oraz generowaniem sporego zapylenia. Niezbędne jest więc dobranie kotła stworzonego typowo do spalania tego rodzaju biomasy – w przeciwnym razie satysfakcja z użytkowania kotłowni będzie niska, nie wspominając już o wątpliwych korzyściach ekonomicznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie