Kotłownia bez komina? Sprawdź, kiedy jest to możliwe

Maciej Piwowski
17.11.2020

W większości domów jednorodzinnych kotłownia posiada przyłącze kominowe, co umożliwia zastosowanie dowolnego źródła ogrzewania – w tym kotła na paliwo stałe. Coraz więcej inwestorów rozważa jednak zrezygnowanie z komina. Powody? Głównie chodzi o koszty, estetykę, a także problematyczne uszczelnienie dachu na połączeniu z kominem. Jest to oczywiście jak najbardziej możliwe i chętnie praktykowane rozwiązanie, które wymusi jednak zastosowanie określonego źródła ogrzewania. Jakie opcją wchodzą w grę, gdy decydujemy się na kotłownię bez komina?

Kocioł elektryczny

Jest to obecnie mało popularne źródło ciepła, głównie z uwagi na wysokie koszty eksploatacji. Znacznie lepszą alternatywą będą tutaj kable lub maty grzewcze układane pod posadzką, z indywidualnym sterowaniem. Jeśli jednak ktoś chciałby się zdecydować na tradycyjny kocioł elektryczny, to jak najbardziej można go zamontować w kotłowni pozbawionej dostępu do komina (nawet wentylacyjnego).

Pompa ciepła

Rosnąca popularność pomp ciepła jest jednym z powodów, dla których w Polsce buduje się coraz więcej domów jednorodzinnych bez kominów spalinowych i wentylacyjnych (z powodzeniem można je zastąpić wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła).

Żadna pompa ciepła nie wymaga podłączenia do systemu kominowego. Jedynie w przypadku pompy powietrznej należy pamiętać o tym, aby kotłownia miała co najmniej jedną ścianę zewnętrzną – umożliwi to bezproblemowe podłączenie jednostki, która znajduje się na zewnątrz budynku.

W gruncie rzeczy nowoczesna pompa ciepła nie wymaga przeznaczania na nią osobnej kotłowni. Z uwagi na wysoką estetykę i stosunkowo niewielkie rozmiary z powodzeniem można ją zamontować w pomieszczeniu technicznym (np. pralnia) czy w korytarzu pod schodami.

Kocioł gazowy

Nowoczesne kotły gazowe są urządzeniami z zamkniętą komorą spalania. Oznacza to, że powietrze czerpią dwupłaszczowym przewodem koncentrycznym, którym jednocześnie są odprowadzane spaliny. Taki przewód można umieścić wewnątrz komina ceramicznego czy murowanego, ale równie dobrze wyprowadzić go przez ścianę budynku. W tym drugim wariancie kotłownia nie musi posiadać dostępu do tradycyjnego komina.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie