Kominek jako awaryjne źródło ciepła dla domu – poznaj zalety tego rozwiązania

Jerzy Biernacki
27.09.2022

Kominek przez wieki pełnił funkcję grzewczą, dziś natomiast częściej traktujemy go jako element wystroju salonu. Najwyraźniej historia może zatoczyć koło. Kryzys energetyczny powoduje, że coraz więcej właścicieli przypomina sobie o swoich kominkach i zaczyna rozważać opcję ogrzewania nimi swoich domów. Z praktycznego punktu widzenia kominek jest jednak przede wszystkim awaryjnym źródłem ciepła. Dlaczego warto je mieć?

Idealna opcja na trudne czasy

Nie chodzi oczywiście o straszenie, ale o trzeźwe spojrzenie na rzeczywistość. Horrendalne ceny surowców energetycznych oraz sankcje na Rosję na pewno spowodują, że najbliższa zima będzie trudna i przede wszystkim droga. Własny kominek może pozwolić istotnie obniżyć koszty ogrzewania domu, a przede wszystkim da poczucie bezpieczeństwa na wypadek jakiejś energetycznej katastrofy.

Wciąż niskie koszty ogrzewania

Drewno kominkowe oczywiście także zdrożało, natomiast nadal jest to atrakcyjna alternatywa dla węgla czy gazu. Zwłaszcza, jeśli nie traktujemy go w kategorii podstawowego paliwa. Kupując 3-4 metry przestrzenne drewna można zapewnić sobie względne bezpieczeństwo na wypadek kryzysu energetycznego, a także dogrzewać dom w weekendy i tym samym obniżyć zużycie droższych paliw.

Świetny wybór na okresy przejściowe

Kominek szczególnie dobrze sprawdzi się właśnie w okresach przejściowych, kiedy zapotrzebowanie energetyczne budynku jest niższe w porównaniu z zimą. W ten sposób można dogrzewać dom od września do listopada oraz w marcu i w kwietniu, nie będąc zmuszonym do uruchomienia podstawowego źródła ciepła w postaci np. kotła gazowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie