Kocioł zgazowujący drewno – zasada pracy

Mateusz Nowak
21.09.2016

Kotły zgazowujące drewno są jednymi z najciekawszych urządzeń do spalania biomasy. Nie zyskały tak dużej popularności jak chociażby te pelletowe, ale znawcy tematu wiedzą, że mogą być dla nich bardzo dobrą alternatywą. Jaka jest zasada działania takiego kotła? Na czym polega zgazowywanie drewna? Podpowiadamy.

Najważniejsze suche drewno

Podstawowym warunkiem opłacalności korzystania z kotła zgazowującego drewno jest posiadanie suchego paliwa. Z tym bywa duży problem. Składy opału sprzedają wyłącznie świeże drewno, które absolutnie nie powinno być zgazowywane. Jest to po prostu nieopłacalne, ponieważ kocioł traci zbyt dużo energii na osuszanie drewna w komorze paleniskowej.

Warto wiedzieć

O suchym drewnie możemy mówić wtedy, gdy pokawałkowane leżakowało przez minimum 15 miesięcy. Optymalny czas schnięcia wynosi natomiast 2 lata.

Zła opinia na temat wydajności kotłów zgazowujących drewno wzięła się więc z tego, że inwestorzy nagminnie korzystają z mokrego paliwa. W takich warunkach proces zgazowywania nie przebiega prawidłowo.

Jak przebiega zgazowywanie drewna?

Po załadowaniu drewna do komory kotła następuje proces zgazowania i pirolizy. Aby wytworzył się gaz drzewny konieczne jest ograniczenie dopływu tlenu do komory spalania. Niezbędne jest również osiągnięcie przez kocioł wysokiej temperatury – co w przypadku stosowania mokrego drewna jest utrudnione.

Warto wiedzieć

Z drewna wytwarza się węgiel drzewny oraz gaz drzewny, ale także substancje smoliste, które są bardzo szkodliwe i przyspieszają proces korozji kotła. Im drewno bardziej suche, tym mniej substancji smolistych.

W celu zapewnienia wieloletniego użytkowania kotła zgazowującego drewno producenci wykonują konstrukcje, których komory spalania są wyłożone ceramiką lub szamotem. Chroni to komorę przed przyspieszoną korozją, przy okazji zwiększając sprawność kotła.

Ostatnim etapem zgazowywania drewna jest dopalanie gazu. Wytwarza się energia, którą wykorzystuje się do celów grzewczych. Dodajmy – tania i czysta energia.

Kocioł zgazowujący drewno, mimo wysokiej ceny zakupu, może być naprawdę ciekawym rozwiązaniem, szczególnie dla firm mających dostęp do taniego, suchego drewna lub mających warunki do przechowywania opału przez lata. W takiej sytuacji warto się tym urządzeniem zainteresować. Nie jest to jednak najlepsze urządzenie dla inwestorów prywatnych

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie