Kocioł z otwartą komorą spalania to tradycyjny kocioł gazowy lub olejowy pobierający wymagane do procesu spalania powietrze z pomieszczenia, w którym został zamontowany.
Do prawidłowego działania urządzenie tego typu potrzebuje odpowiedniego pomieszczenia (z zapewnioną wentylacją) oraz podłączenia do komina z prawidłowym ciągiem, o określonej wysokości i średnicy, w którym wytworzy się podciśnienie wymagane do odprowadzania spalin. Ponieważ kocioł z otwartą komorą spalania do funkcjonowania potrzebuje świeżego powietrza doprowadzanego przez kratkę nawiewną, w czasie chłodu przekłada się to na wychładzanie pomieszczenia, w którym został zamontowany.
Zatkanie kratki wentylacyjnej, które zniwelowałoby ten problem, stwarza jednak zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla (czadem), ponieważ kocioł nie otrzymywałby odpowiedniej ilości powietrza do spalania. Jeżeli powietrze nie ma dostępu do urządzenia, spaliny nie mogą uchodzić do komina i przedostają się do pomieszczenia. Zdarza się też, że do otwartej komory spalania zamontowanego w łazience lub kuchni kotła docierają szkodliwe opary powstałe w procesie prania, gotowania, kąpieli lub zmywania. Tworzące się wskutek tego osady mogą zakłócić prawidłowy przepływ spalin i doprowadzić do wydostania się ich na zewnątrz urządzenia.
Również z tego powodu zaleca się montowanie kotłów z otwartą komorą spalania w kotłowniach (o powierzchni nie mniejszej niż 8 m3). Instalowanie ich w pomieszczeniach mieszkalnych zostało zabronione. Bezwzględnym wymogiem jest również konserwacja i regularne przeglądy.