Wybierając kocioł do domowej kotłowni jedną z podstawowych decyzji, jaką trzeba podjąć, jest ta dotycząca rodzaju i umiejscowienia urządzenia. W przypadku popularnych w naszym kraju kotłów gazowych w grę wchodzą dwa rozwiązania: albo kocioł wiszący, albo stojący. Każde z nich ma zalety i wady, a te najważniejsze wymieniamy w naszym poradniku. To powinno Ci pomóc w podjęciu najlepszej decyzji.
Kotły wiszące mają tę zaletę, że pozwalają wykorzystać zwykle niezagospodarowaną przestrzeń i tym samym zaoszczędzić dużo miejsca. Problem w tym, że takie kotły są wyposażone w stosunkowo niewielki zbiornik ciepłej wody użytkowej. Może to być poważna niedogodność w przypadku dużego zapotrzebowania na CWU, na przykład w rodzinie wielodzietnej. Można oczywiście postawić na kocioł dwufunkcyjny, czyli z przepływowym podgrzewaniem wody, ale takie rozwiązanie jest dużo mniej komfortowe niż kocioł jednofunkcyjny. W sytuacji, gdy z góry wiadomo, że będzie potrzebny o wiele większy zbiornik na CWU, konieczne będzie zastosowanie osobnego zbiornika – albo podwieszanego, albo stojącego.
Kocioł stojący
Kotły stojące są potocznie nazywane „lodówkami”, bo z wyglądu rzeczywiście przypominają te urządzenia kuchenne. Tutaj kluczową zaletą jest fakt, iż taki kocioł posiada wbudowany bardzo pojemny zbiornik na CWU, a więc nie ma już potrzeby stosowania osobnego zbiornika. Nie zapominajmy natomiast o wysokiej cenie zakupu, co dla wielu inwestorów może być barierą nie do pokonania.