Kocioł na pellet i rury typu PEX – czy to dobry pomysł?

Piotr Kowalczyk
05.12.2016

Kocioł grzewczy to tylko jeden z wielu elementów instalacji centralnego ogrzewania w domu czy w firmie. Tworzą ją także inne elementy, z których szczególną rolę do spełnienia mają rury transportujące wodę do grzejników lub same będące odbiornikami (w przypadku ogrzewania podłogowego). Wielu inwestorów zdecydowanych na zainwestowanie w kocioł na pellet zastanawia się, czy dobrym wyborem będą najpopularniejsze rury typu PEX. Podpowiadamy i przy okazji obalamy mity.

Rury typu PEX są bardzo wytrzymałe

Jednym z największych mitów, z jakim można się spotkać szczególnie w Internecie, jest ten, że rury typu PEX nie nadają się do instalacji z kotłem na paliwo stałe (czyli także na pellet). Takie opinie można włożyć między bajki. Nowoczesne kotły są już tak zaawansowane, że nie ma problemu z ograniczeniem maksymalnej temperatury wody krążącej w instalacji.

W dobrze zaprojektowanej i wykonanej instalacji C.O. nie ma zatem możliwości, aby rury PEX mogły zostać zniszczone przez zbyt gorącą wodę. Przypomnijmy, że większość rur wykonanych z tworzywa spokojnie wytrzymuje pracę w temperaturze do 80 stopni Celsjusza. Z kolei rury typu PEX/AI/PEX mogą chwilowo transportować ciecz o temperaturze nawet 95 stopni Celsjusza.

Kocioł na pellet (podkreślmy – dobrze dobrany i zainstalowany) nie podgrzewa wody do aż tak wysokich temperatur. Zwykle temperatura na zasilaniu nie przekracza 70-75 stopni, co jest w pełni bezpieczne dla rur z tworzywa. Jednak w celu ochrony mieszkańcom i instalacji stosuje się...

...dodatkowe zabezpieczenie

Takim zabezpieczeniem jest zasobnik, który w kryzysowej sytuacji odprowadza gorącą wodę do kanalizacji przez otwarty zawór spustowy na instalacji ciepłej wody użytkowej. Jego pracą zawiaduje czujnik temperatury. W momencie wzrostu temperatury cieczy ponad granicę bezpieczeństwa zawór zostaje otwarty, a niebezpieczeństwo przegrzania instalacji zostaje zażegnane.

Innym rozwiązaniem może być zainstalowanie bufora ciepła, który przejmie nadmiar energii wytworzonej w procesie spalania paliwa, a następnie odda ją w momencie, gdy kocioł nie będzie pracować. Dzięki temu instalacja działa bardzo wydajnie, maleją też koszty ogrzewania.

Nie ma się czego bać

Wszystkie te rozważania pozostają w sferze teorii, ponieważ w przypadku nowoczesnych kotłów na pellet nie ma praktycznej możliwości niekontrolowanego wzrostu temperatury wody w instalacji. Jeśli zabraknie prądu, kocioł przestanie dawkować paliwo i sam się wygasi, co gwarantuje pełne bezpieczeństwo. Zasada działania jest więc zupełnie inna niż w przypadku klasycznych kotłów zasypowych.

Kocioł na pellet spokojnie może pracować w instalacji z rur typu PEX, także w przypadku ogrzewania podłogowego. Naprawdę nie ma się czego bać.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie