Zaopatrzenie budynku wielorodzinnego w ciepło i CWU to poważne wyzwanie, zwłaszcza jeśli inwestycja nie może zostać podłączona do miejskiej sieci ciepłowniczej. Deweloperzy próbują rozwiązać ten problem na różne sposoby, jednak muszą pamiętać nie tylko o kosztach całej operacji, ale także o komforcie mieszkańców i ich przyszłych rachunkach. Z tego powodu rosnącym zainteresowaniem cieszą się przemysłowe kotły na pellet, które znajdują zastosowanie nie tylko w małych instalacjach, ale też budynkach wielorodzinnych. Wymieniamy najważniejsze atuty takiej inwestycji.
Pellet to wciąż jedno z najtańszych paliw na rynku. Oczywiście jest mniej kaloryczny niż chociażby węgiel, ale ta różnica nie uzasadnia wyboru paliwa, które jest bardzo niepożądane na nowych osiedlach. Ceny pelletu okresowo się zmieniają, jednak w dłuższej perspektywie można się spodziewać, że będą konkurencyjne dla tych, jakie lada moment staną się normą w sektorze węgla.
Skąd ten wniosek? Chodzi o ekologię i związane z nią opłaty. Węgiel od dawna jest na cenzurowanym. Polska płaci jedne z najwyższych kwot za emisję CO2, a te wydatki zawsze są przenoszone na końcowego odbiorcę energii. Wybierając kocioł pelletowy dziś, możemy więc zainwestować w spokojniejsze i tańsze jutro, gdy paliwa odnawialne, przyjazne środowisku naturalnemu, będą coraz mocniej promowane.
Projekt kotłowni pelletowej oraz jej wykonanie należy oczywiście zlecić wyspecjalizowanej firmie, która ma duże doświadczenie w realizacji takich instalacji. Poziom skomplikowania kotłowni nie odbiega od tego, co znamy z instalacji węglowych, olejowych czy nawet gazowych. Tym samym koszty inwestycji nie są przesadnie wysokie.
Nowoczesne kotły pelletowe są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi. Wiele zależy tutaj nie tylko od wyboru konkretnego urządzenia, ale także budowy kotłowni. W przypadku budynku wielorodzinnego standardem jest stosowanie dużego zasobnika na paliwo, z którego pellet jest podawany automatycznie do komory spalania. Nie trzeba więc zatrudniać palacza, ani tym bardziej angażować w obsługę mieszkańców.
Dobry kocioł pelletowy charakteryzuje się również wysoką bezawaryjnością. Nie ma potrzeby częstego czyszczenia palnika czy usuwania popiołu, ponieważ nowoczesne konstrukcje uwzględniają takie funkcje, jak układ automatycznego odpopielania czy samoczynnego oczyszczania palnika.
Jest to bardzo istotny argument, zwłaszcza w kontekście nowej inwestycji deweloperskiej. Współcześni nabywcy mieszkań zwracają uwagę nie tylko na cenę, ale również lokalizację. Chcą mieszkać blisko centrum, a jednocześnie móc cieszyć się dobrą jakością powietrza. Z tego powodu coraz więcej osób ucieka ze śródmieścia i osiedli, na których dominuje wiekowa zabudowa jednorodzinna.
Kocioł na pellet praktycznie nie emituje szkodliwych spalin. Głównym produktem spalania tego paliwa jest para wodna, bezwonna, czysta, przyjazna środowisku i ludziom. Ekologiczna instalacja przyczynia się więc do ograniczenia zjawiska smogu, co jest niebagatelną zaletą.
Wszystkie te argumenty przekonują, że fakt zasilania budynku wielorodzinnego kotłem pelletowym może być dużym atutem w rękach dewelopera i przyciągnąć do inwestycji więcej potencjalnych nabywców mieszkań.
Artykuł partnera