Kocioł na biomasę dla obiektu użyteczności publicznej – czym powinien się charakteryzować? 5 zasad

Maciej Piwowski
02.08.2016

Kotły na biomasę szturmem wzięły domy jednorodzinne, ale powoli stają się też popularnym rozwiązaniem w instalacjach przemysłowych. Co z budynkami użyteczności publicznej? Tu wciąż królują kotły gazowe, olejowe i węglowe. Tymczasem właśnie w tym sektorze biomasa może być naprawdę atrakcyjną alternatywą, która pozwoli na duże oszczędności bez utraty komfortu i funkcjonalności. Pod warunkiem dobrania odpowiedniego kotła. Czym powinno się charakteryzować urządzenie dedykowane budynkom użyteczności publicznej? Oto 5 kluczowych cech.

  1. Duża moc – zawsze dobiera się ją do kubatury budynku i zapotrzebowania na ciepło. Można przyjąć, że średniej wielkości budynek użyteczności publicznej powinien być ogrzewany kotłem o mocy minimum 200 kW. Dostępne są jednak także urządzenia o mocy 5000 kW. Kocioł lepiej jest przewymiarować – wówczas można zastosować bufor ciepła.
  2. Przystosowanie do spalania konkretnego typu biomasy – w budynkach użyteczności publicznej najlepiej sprawdzą się kotły pelletowe, które są bezobsługowe i w pełni zautomatyzowane. Dobrze będzie uzupełnić instalację sporym zasobnikiem na paliwo o pojemności kilku ton. W tego typu obiektach niezbędny będzie kocioł przystosowany do spalania biomasy gorszej jakości, np. wilgotnej, ponieważ dzięki temu nie będzie problemu z magazynowaniem paliwa.
  3. Wysoka sprawność – pod tym względem znów najlepiej prezentują się kotły pelletowe. Nowoczesne konstrukcje bez trudu osiągają sprawność na poziomie 90% i wyższą. Od tego parametru zależy ekonomiczność użytkowania kotła, co w przypadku obiektów o dużej kubaturze ma kluczowe znaczenie.
  4. Funkcjonalność – największy wpływ na tę cechę ma rozbudowana elektronika kotła. Nie trzeba się jej bać – to dzięki niej konstrukcje na biomasę są bezobsługowe i tanie w eksploatacji. Warto zwrócić uwagę na to, czy kocioł ma funkcję automatycznego czyszczenia i usuwania popiołu oraz recyrkulacji spalin, dzięki czemu jest znacznie bardziej ekologiczny.
  5. Wytrzymałość – to już kwestia jakości wykonania i klasy producenta. Najważniejsze jest, aby kocioł był wykonany z wysokogatunkowej stali i przede wszystkim dedykowany do spalania biomasy, a nie innych paliw, jak węgiel, co obniża jego sprawność i wytrzymałość oraz podważa sens inwestycji w takie źródło ciepła.

Budynki użyteczności publicznej, w tym szpitale, szkoły czy hale sportowe, mają duże zapotrzebowanie na energię. Ta konwencjonalna jest bardzo droga, co powoduje olbrzymie koszty ogrzewania. Biomasa może być rozwiązaniem tego problemu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie