Kocioł na biomasę: diabeł tkwi w szczegółach

Piotr Kowalczyk
30.04.2019

Kotły zasilane biomasą cieszą się bardzo dużą popularnością na polskim rynku, głównie ze względu na niski koszt eksploatacji oraz stosunkowo wysoki komfort użytkowania. Nie bez znaczenia są również kwestie środowiskowe – gospodarstwa domowe, ale też przedsiębiorstwa,  masowo przechodzą na ekologiczne źródła ciepła, korzystając przy tym z opcji dofinansowania, np. w ramach programu „Czyste Powietrze”. Wybierając kocioł na biomasę trzeba jednak pamiętać, że urządzenia występujące pod wspólną nazwą mogą się znacznie różnić ze względu na rodzaj obsługiwanego paliwa.

Kotły na pellet

Szczególnie popularne w gospodarstwach domowych, ale coraz częściej wybierane też przez firmy. Kotły pelletowe konstrukcyjnie są przystosowane wyłącznie do spalania biomasy w postaci granulowanej, popularnie nazywanej pelletem. Jest to granulat drzewny o bardzo niskiej wilgotności względnej – wynosi ona do M10%. Takie paliwo jest bardzo efektywne, wygodne w załadunku i gwarantuje bezobsługowość kotłowni, jednak nie nadaje się do spalania np. w kotłach zasypowych.

Kocioł na pellet musi być przystosowany do spalania  bardzo suchego paliwa. W tym celu stosuje się skuteczne chłodzenie komory paleniskowej oraz system recyrkulacji spalin, pozwalający odzyskiwać energię towarzyszącą procesowi spalania.

Kocioł na względnie suchą biomasę

O względnie suchej biomasie mówimy wtedy, gdy jej wilgotność mieści się w przedziale od M10% do M50%. Do tego grona możemy zaliczyć np. sezonowane drewno kominkowe. Spalanie takiej biomasy jest możliwe w kotle wyposażonym w stały ruszt hybrydowy chłodzony powietrzem.

Czym jest ruszt hybrydowy? Ta konstrukcja polega na połączeniu standardowego rusztu stałego (tzw. niecki paleniskowej) z rusztem ruchomym znajdującym się w strefie spopielania. Dzięki takiemu rozwiązaniu kocioł jest praktycznie bezobsługowy, ponieważ usuwaniem popiołu z komory paleniskowej zajmuje się automatyka. Tego typu kotły są bardzo popularne w zakładach przemysłowych oraz gospodarstwach rolnych, gdzie spala się słomę, trociny czy pestki.

Kocioł na mokrą biomasę

Mokra biomasa drzewna, np. niesezonowane drewno czy zrębki drzewne, to popularne paliwo przemysłowe. Stąd też kotły na mokrą biomasę wykorzystuje się głównie w dużych zakładach oraz wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do taniej biomasy niskiej jakości. Co oczywiste, spalanie takiego paliwa jest możliwe wyłącznie w specjalnym kotle.

Kocioł do spalania mokrej biomasy (o wilgotności względnej od M10% do M60%) posiada ruchomy ruszt chłodzony powietrzem. Ważnym elementem konstrukcji jest duża komora paleniskowa, umożliwiająca zasilanie kotła biomasą o dowolnej frakcji, bez konieczności jej porcjowania.

To kluczowa zaleta dla użytkowników, którzy chcą mieć pełną dowolność w doborze paliwa i nie mogą się ograniczać jedynie do np. pelletu czy trocin. Przekłada się to również na bardzo niski koszt eksploatacji kotłowni – po prostu w danym momencie wybieramy paliwo, które jest najtańsze.

Wybierając kocioł na biomasę trzeba się więc bardzo dobrze zastanowić, jakiego paliwa zamierzamy w nim używać, biorąc pod uwagę zarówno dostępność, jak i cenę surowca. Popełnienie błędu spowoduje niepotrzebne narzucenie sobie ograniczeń, a tym samym niższą satysfakcję z posiadania ekologicznej kotłowni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie